Kawa już nie działa? Zastąp ją naturalnymi dopalaczami – dają "energetycznego kopa"

Alicja Cembrowska
Czujesz, że kawa "nie daje już rady"? A może po prostu boisz się konsekwencji po wypiciu sześciu filiżanek na dobę? Z energetykami ci nie po drodze, a i tabletki z kofeiną cię nie przekonują? Najlepiej, żeby było to coś naturalnego? Mamy dobre wieści – wbrew pozorom nie trzeba się nagimnastykować, żeby szybko i skutecznie się pobudzić.
Niektórzy nie wyobrażają sobie poranka bez kawy. Warto ją jednak zastąpić czymś zdrowszym! Fot. pixabay.com/Free-Photos
Burak, ostropest i yerba mate
Na pierwszy ogień idzie przepis polecany przez Annę Matusik, trenerkę personalną i dietetyczkę. To prawdziwa bomba energetyczna. Szklanka soku z buraka podnosi wydolność organizmu aż o 16 proc. (to porównywalne z działaniem "energetyka"), ostropest plamisty bardzo wspiera wątrobę, a detoks, który nam funduje, uwalnia nowe pokłady energii i sił witalnych.

Do tego pobudzająca kofeina z yerba mate oraz jej wspomagające koncentrację właściwości plus imbir, który zwiększa wydajność naszego mózgu. I tak oto dzięki naturalnym składnikom na nowo możemy intensywnie myśleć przez kolejnych kilka godzin.


Składniki:
1 burak
2 marchewki
1 cytryna
½ łyżeczki startego korzenia imbiru
1 łyżka zmielonego ostropestu plamistego
¾ szklanki yerba mate

Drobna przekąska – jabłko
To dobry pomysł, gdy zaczynasz czuć senność, a chciałbyś jeszcze popracować. Cukier zawarty w tym jednym z najbardziej lubianym polskim owocu rozkłada się powoli, dlatego dłużej dostawcza nam energii niż na przykład czekolada – znana z tego, że daje nam kopa, ale na krótko.

Soczysty owoc pozwala również nawodnić organizm, a większość z nas zdaje sobie sprawę, że gdy dostarczały organizmowi za mało wody, to stajemy się zmęczenie i ospali. Pewna kobieta zastanowiła się, co się stanie, jeżeli będzie jeść jedno jabłko dziennie – o efektach jej eksperymentu niedawno pisałyśmy.

Figa niekoniecznie z makiem
Figi to nadal mniej popularne owoce niż banany czy wspomniane jabłka. Warto jednak poznać ich właściwości i na stałe wprowadzić je do swojej diety. Są źródłem magnezu, a ten pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy oraz usprawnia pracę mózgu. Od wieków słyną również z właściwości leczniczych.

Figa pobudza wszystkie nasze zmysły swoim drażniącym zapachem, intensywnym kolorem i słodko-cierpkim smakiem. Nie bez powodu jest uważana za afrodyzjak. Ususzone owoce to jeszcze mocniej skondensowane źródło energii – w 100 gramach mamy 290kcal, z czego 78g to węglowodany – i błonnika.

Mango, chili i moringa
Jest zdrowsze od szpinaku, cytrusów i marchwi. W dodatku "drzewo życia" kosztuje grosze. Jej liście mają siedem razy więcej witaminy C niż cytrusy, cztery razy więcej witaminy A niż marchew i aż 15 razy więcej potasu niż banany. Są również bogatszym od mleka źródłem wapnia. Smakują jak chrzan, a korzystać z nich można, jak z liści szpinaku – warto, mają 25 (!) razy więcej żelaza. Znacie moringę?

Jeśli nie, to od razu zapamiętajcie, że z powodu jej supermocy moringi w proszku można używać maksymalnie 3 razy dziennie po jednej łyżeczce. Jednak warto, bo to prawdziwy zdrowy i naturalny "dopalacz" dla organizmu. Jednak to, co w tym koktajlu powoduje, że zadziała on od razu i pobudzi na wiele godzin to zwykłe, znane nam chili. Podnosi termogenezę organizmu i naładuje energią na cały dzień. To kolejny super przepis Anny Matusik!

Składniki:
1 dojrzałe z mango
1 dojrzałe kiwi
½ łyżeczki sproszkowanej moringi
szczypta chili
szczypta kurkumy
szklanka miętowej herbaty

Do zielonej herbaty dodaj melona!
Zielona herbata już dawno skradła serca Polaków i znana jest szerszej publiczności jako źródło kofeiny. Jednak jako sam napar nie daje efektu zastrzyku energii. Wystarczy jednak zaserwować ją w towarzystwie imbiru, by zwiększyć koncentrację i wydajność umysłową oraz "dobrego cukru" w postaci miodu.

Poniżej macie przepis na koktajl pobudzający, orzeźwiający i podnoszący sprawność umysłową. Zawiera kofeinę, polifenole, katechiny i witaminy z grupy B!

Składniki:
¼ żółtego melona
łyżeczka miodu faceliowego
szczypta cynamonu
szczypta imbiru
sok z 1 cytryny
szklanka zielonej herbaty (świeżo zaparzonej, wystudzonej)

Spróbujcie naszych propozycji, a przekonacie się, że da się żyć bez kawy!

Źródło: bliss.natemat.pl, national-geographic.pl