Szczoteczki do zębów nikomu byśmy nie pożyczyli, a na co dzień robimy coś o wiele gorszego

Wiktoria Dróżka
"Dasz łyka?" – słyszałam to pytanie na szkolnym korytarzu i słyszę je wciąż np.: na spotkaniach ze znajomymi i rodziną. Jak byłam dzieckiem, głupio było odmówić, teraz dziwnie jest tłumaczyć, czemu "łyka" nie daję. Niestety muszę.
Zakażenia przenoszone przez picie z jednej butelki lub szklanki. 123rf.com
Dlaczego nie można pić z jednej butelki?
Słyszysz: "Daj łyka" i chcesz odmówić, ale obawiasz się, że zostanie to potraktowane jako nieuprzejmość. Uwierz, że wypada i nie jest to wyraz braku kultury, a troski o swoje zdrowie. Wkurzam się, bo muszę się tłumaczyć z prostej rzeczy, z oczywistości. Niezależnie od wieku oraz stopnia pokrewieństwa, picie z jeden butelki jest złe! Może wywołać poważne choroby, przenoszone przez ślinę.

W jamie ustnej kryje się wiele, potencjalnie niebezpiecznych wirusów, bakterii i grzybów, którymi możemy się zarazić, dzieląc się z kimś swoją kawą, wodą lub innym napojem. Znajdują się tam też pneumokoki i meningokoki, które mogą doprowadzić do ogólnoustrojowych zakażeń, czyli sepsy. Co ważne, do tej pory nie odnotowano przypadków zarażenia się przez ślinę wirusem HIV. Picie z jednej butelki może powodować szereg zdrowotnych komplikacji.


Picie z jednej butelki może spowodować poważne problemy zdrowotne
Co możemy robić w zamian? Możesz zaproponować, że odlejesz swój napój do czyjejś butelki lub kubka, nie spożywać posiłków tymi samymi sztućcami i "nie dawać komuś gryza".

Choroby przenoszone przez ślinę to m.in.:
– zapalenie wątroby typu B (WZW typu B)
wirus HPV,
– cytomegalia (wirus CMV),
– choroby wieku dziecięcego np. świnka, odra, ospa wietrzna,
– mononukleoza (wirus EBV),
– opryszczka (wirus HSV-1),
– próchnica zębów,
– grzybica jamy ustnej,
angina,
– zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

To nie koniec listy. Pijąc z jednej butelki można zarazić się przeziębieniem oraz grypą, a także każdą inną chorobą, która przenosi się drogą kropelkową, jeżeli osoba, z którą dzielimy się napojem, akurat ją przechodzi.

Wstydzić powinien się ten, kto o "łyka" prosi. W ten sposób naraża siebie i ciebie na zakażenie się bakteriami zlokalizowanymi w obrębie warg oraz jamy ustnej.

Są rzeczy, których się nie pożycza i którymi się nie dzieli, z racji higieny. Świadomość tę trzeba zaszczepić dzieciom już od najmłodszych lat, ale czy to da gwarancję, że spragniony nie zada tego krępującego pytania? Niestety – nie zawsze.
Źródło: Wprost Zdrowie