Spójrz na świat oczami dziecka z autyzmem. Ten spot otwiera oczy

Katarzyna Chudzik
Nie wiesz, jak wytłumaczyć dziecku, czym jest autyzm? Albo jak pokazać innym, z czym boryka się na co dzień twoja pociecha? Twórcy animacji "Amazing Things Happen" zrobili to za ciebie w 5-minutowym filmiku. Choć video zdobyło dziesiątki nagród na międzynarodowych festiwalach, to dopiero teraz doczekaliśmy się polskiej wersji językowej, w której narratorką jest Kayah.
Głos, który usłyszycie w animacji, należy do Kayah Instagram.com
Animacja skierowana jest do dzieci między 7. a 11. rokiem życia. Jej twórcą jest Kolumbijczyk Alex Amelines, który zaprosił do współpracy m.in. prof. Tony’ego Attwooda, eksperta specjalizującego się w autyzmie i syndromie Aspergera, który jest gwarancją merytorycznego poziomu klipu. Zresztą zobaczcie sami:
Animacja nie tylko w przystępny sposób tłumaczy, czym jest autyzm, ale również porusza dziecięcą wyobraźnię.

– Co widzisz na tym rysunku? Większość ludzi widzi kaczkę, ale niektórzy z was mogli zobaczyć królika. Cokolwiek widziałeś – masz rację! To tylko rysunkowa sztuczka, żeby pokazać, że każdy mózg działa inaczej! – mówi Kayah.


Również dzięki wizualizacji spaceru odbieranego oczami neurotypowego dziecka i pokazanej różnicy w odbiorze tego samego spaceru przez dziecko ze spektrum autymu, młody widz jest w stanie wczuć się w kolegę czy koleżankę, których mózg pracuje nieco inaczej.

To tak jak Xbox i Playstation
Kayah tłumaczy również, że dzieci z autyzmem nie są w stanie wyjaśnić tego, co się z nimi dzieje, ani poprosić o pomoc. Tak jak osoby neurotypowe (czyli takie, których mózg pracuje standardowo) w sytuacjach stresogennych mogą obgryzać paznokcie, przytulać się do mamy albo wiercić, tak dzieci z autyzmem mogą przejawiać "dziwne" w odbiorze zachowania.

To znaczy jednak tylko tyle, że w danym momencie czują się niekomfortowo i trzeba im pomóc. – Tylko dlatego, że Playstation nie potrafi czytać gry z Xboxa, nie znaczy, że jest zepsuta – tłumaczy Kayah.

Wyjaśnia też, że jeśli poświęcimy nieco więcej czasu na poznanie kolegi z autyzmem, "staną się rzeczy niezwykłe". Dostrzeżemy więcej niż dotychczas.