Masz starsze rodzeństwo? Lepiej, by nie przeczytało tych wyników badań o waszej relacji...

Ewa Bukowiecka-Janik
Młodsze rodzeństwo ma to do siebie, że potrafi dać popalić. Starsze zaś bywa ostoją spokoju i... nudy. A jak o sobie nawzajem myślą bracia i siostry, które różni kilka lat? Badania wykazały, że młodsi mają więcej... poczucia humoru. Przynajmniej we własnym mniemaniu.
Młodsze rodzeństwo uważa się za zabawniejsze od starszych braci i sióstr fot. 123rf
Ankiety przeprowadzono w Wielkiej Brytanii na 1800 dorosłych osobach, które mają rodzeństwo. Celem badań było sprawdzenie, czy istnieją jakieś zależności w cechach osobowości między młodszym a starszym rodzeństwem. Okazało się, że tak!

Niemal połowa, bo aż 46 proc. młodszych braci i sióstr uznało, że ma lepsze poczucie humoru niż starsze rodzeństwo. Słowem, zdaniem młodszych, starsi nie znają się na żartach i... są o wiele bardziej spięci. Aż 42 proc. ankietowanych młodszych braci i sióstr ocenia siebie jako bardziej zrelaksowanych.

Czy to oznacza, że schemat: starsze toruje ścieżkę, więc młodsze mają więcej luzu, jest prawdziwy i powszechny? Być może, bo aż 54 proc. starszego rodzeństwa uważa się za bardziej odpowiedzialne i lepiej zorganizowane. To potwierdzałoby również stereotyp odpowiedzialnego starszego brata i rozsądnej starszej siostry.


Bujające w obłokach młodsze rodzeństwo ma za to braki w kwestii inteligencji. Badacze z Uniwersytetu w Edynburgu wykazali, że najstarsze dziecko ma "przewagę mentalną" nad braćmi i siostrami i już w pierwszym roku życia ma przewagę w testach IQ. Dzieje się tak, ponieważ od wczesnego dzieciństwa jest bardziej stymulowane mentalnie przez rodziców – dostaje więcej zadań, co procentuje wyższymi wynikami w edukacji.

Co więcej, inne badania wykazały również, że starsze rodzeństwo osiąga więcej sukcesów w życiu — pierworodni są o 16 proc. bardziej skłonni pójść na uniwersytet niż ich rodzeństwo. Doktor Feifei Bu, który prowadził badania, przyznał, że zaskoczyło go, że kolejność urodzenia okazała się ważniejsza niż chociażby płeć.
Źródło: indy100.com, ed.ac.uk