Mądrzejsze i bardziej lubiane. Te badania poróżnią niejedno rodzeństwo
Redakcja MamaDu
27 grudnia 2017, 13:24·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 grudnia 2017, 13:24
Trochę w żartach, trochę z przymrużeniem oka powtarza się, że to pierwsze dziecko najbliższe jest rodzicom. Teraz badacze dodają do tego twierdzenie, że jest również najbardziej inteligentne.
Reklama.
Badacze z Uniwersytetu w Edynburgu twierdzą, że najstarsze dziecko ma "przewagę mentalną" nad braćmi i siostrami, ponieważ od wczesnego dzieciństwa jest bardziej stymulowane mentalnie przez rodziców (nie chodzi o poziom wsparcia emocjonalnego, a zadaniowego, które później wpływa na bardziej rozwinięte umiejętności myślenia) i już w pierwszym roku życia ma przewagę w testach IQ.
Raport opublikowany w "Journal of Human Resources" opiera się na danych 5000 dzieci, które co dwa lata wypełniały testy z czytania i słownictwa aż do 14. roku życia.
Czy "efekt kolejności urodzenia" istnieje?
Według naukowców można go zauważyć na przykładzie dzieci urodzonych wcześniej - one w stosunku do młodszego rodzeństwa lepiej zarabiają, mają bardziej komfortową pracę i są lepiej wykształcone. Dr Ana Nuevo-Chiquero z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Edynburgu powiedziała, że odmienne traktowanie pierworodnego przez rodziców może być prawdopodobnym wyjaśnieniem różnic wśród rodzeństwa (w kontekście edukacji i pozycji na rynku pracy).
Inne badania, przeprowadzone w Essex wykazały również, że najstarsze rodzeństwo osiąga więcej sukcesów w życiu - pierworodni są o 16% bardziej skłonni pójść na uniwersytet niż ich rodzeństwo. Doktor Feifei Bu, który prowadził badania, przyznał, że pod względem osiągnięć zaskoczyło go, że kolejność urodzenia okazała się bardziej znacząca niż chociażby płeć.
Nie urodziłeś się pierwszy i co teraz?
Oczywiście nie mamy najmniejszego wpływu na to czy będziemy młodszą siostrą, czy starszym bratem. Dlatego już spieszymy z pocieszeniem - jeżeli zmartwiliście się, że nie jesteście tymi starszymi, z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Cardiff wynika, że młodsze rodzeństwo nadrabia w innych obszarach - pierworodni częściej mają krótkowzroczność (co może być powiązane z większymi edukacyjnymi wymaganiami rodziców).
Natomiast z raportów YouGov dowiadujemy się, że młodsi deklarują się jako bardziej zrelaksowani, wyluzowani i zabawni. Ze względu na kolejność urodzenia badacze z Uniwersytetu w Edynburgu rozróżnili również tożsame dla dzieci cechy: dzieci starsze częściej same uważają i dostrzegają swoje sukcesy, rozumieją rodzinne więzy, które sprawiają, że rodzice muszą zwrócić większą uwagę na nowego członka rodziny, są lepiej zorganizowani ("bo muszą sobie radzić) i łatwiej przychodzi im wyznaczanie priorytetów w życiu.
Rodzice lubią mnie bardziej
Większość rodziców zapiera się, że jednakowo kochają swoje dzieci i nie mogą wskazać, które lubią bardziej. Jednak w badaniu przeprowadzonym przez Family Search Group i Uniwersytet Kalifornijski 74 proc. matek i 70 proc. ojców przyznało się do posiadania ulubionego dziecka.
Profesor Katherine Conger, współautorka badania pozycji dziecka w rodzinie, przyznała, że wyniki zaskoczyły cały zespół. Wydawało im się, że to młodsze dzieci czują się lepiej traktowane. Przebadano 384 rodzin, a wyniki opublikowano w 2005 roku w "Journal of Family Psychology". Okazało się, że zarówno starsi, jak i młodsi wskazali, że to najstarsze z nich jest "pupilkiem" rodziców. Z raportów wynika, że przez to starsze rodzeństwo jest bardziej pewne siebie i asertywne, czując, że "było pierwsze" i jako pierwsze odniosło sukces - dlatego rodzice lubią je bardziej niż braci i siostry.