8 czynności, które niszczą skórę. Większość z nich robimy codziennie

Wiktoria Dróżka
Cera jest wymagająca, niezależnie od wieku, a codzienne rytuały bardzo mocno wpływają na stan skóry. Czasem, zupełnie nieświadomie, poprzez błędne nawyki zaniedbujemy ją. Doprowadzamy do przesuszeń, wysypu trądziku różowatego, zaczerwienień, plam czy powstania porów. Oto 8 błędów, które popełniamy tylko dlatego, że myślimy, że to ratunek dla naszej skóry.
Sposoby na trądzik różowaty. 123rf.com
1. Ukrywasz problemy, zamiast je rozwiązywać
Korektor, baza, fluid, podkład – "solidna" maska, która prowizorycznie stwarza obraz gładkiej i zdrowej skóry. W ten sposób krostki są zakryte, ale niewyleczone. Jeśli dłużej się przyjrzysz, stwierdzisz, że w ten sposób problem skórny tylko się pogłębia, a to za sprawą braku dostępu powietrza.

2. Po umyciu twarzy wycierasz ją ręcznikiem
To nawyk – po umyciu twarzy, pocierasz ją ręcznikiem. Co w tym złego? Możesz w ten sposób uszkodzić skórę. Susz twarz delikatnie, pocierając ją ręcznikiem, a następnie pozwól jej wyschnąć samej. Używaj delikatnego, miękkiego ręcznika, zarezerwowanego wyłącznie do pielęgnacji twarzy.


3. Nie zwracasz uwagi na poduszkę i poszewkę poduszki
Dbanie o świeżość pościeli jest ważne nie tylko dla naszego snu, poczucia komfortu, ale dla cery. Podczas snu nasze ciało wydziela pot, sebum oraz różnego rodzaju wydzieliny. To w połączeniu z kurzem niszczy skórę. Zadbaj o to i zmień zasady – poszewki zmieniaj raz na dwa tygodnie, nie zapominaj również o wietrzeniu poduszek i kołdry.

4. Nie używasz oczyszczającej maseczki z glinki
Glinki dzięki swoim właściwościom kojącym przyczyniają się do zmniejszania ilości wyprysków, zmniejszają pory, mogą więc być wykorzystywane w zwalczaniu zmian trądzikowych. Mają działanie bakteriobójcze, odtruwające, zabliźniające i stymulujące funkcje organizmu. Czemu, więc nie nakładamy jej regularnie na skórę twarzy? Doceń właściwości glinki jak najszybciej.

5. Nie jesz wystarczająco dużo owoców i warzyw
Chodzi o brokuły, marchew, pomidory, morele, marchew, brzoskwinie.
Brokuły – zmniejszają obrzęk i zaczerwienienie skóry po opalaniu.
Pomidory i morele – chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV i dają lekką opaleniznę.
Marchewki i brzoskwinie – jedzenie ich regularnie może zastąpić opalanie.

6. Spanie w makijażu
Która z nas nie popełniła tego błędu, a o poranku mocno tego żałowała? Nawet jednorazowe spanie w makijażu potrafi wpłynąć na skórę twarzy. Podkład zatyka pory i wysusza skórę, szminka powoduje pękanie ust, a tusz do rzęs osłabia rzęsy. Jeśli makijaż pozostawiasz na noc nie pierwszy raz, bądź pewna, że przyśpieszy to proces powstawania zmarszczek.

7. Wyciskasz pryszcze
Coraz więcej osób dorosłych zmaga się z trądzikiem. Powody są różne – stres, złe nawyki żywieniowe, źle dobrany krem, ale jeden powtarza się u każdej z osób, które nie mogą pozbyć się krost – wyciskanie i roznoszenie bakterii. Kolejnym zagrożeniem jest powstanie przebarwień po samodzielnym usuwaniu krostek.

8. Długie i gorące kąpiele
Zbyt długie kąpiele mogą osłabić naturalną warstwę ochronną, wysuszyć i podrażnić skórę. Osoby, które mają problem z tzw. pajączkami, w pierwszej kolejności powinny zrezygnować ze zbyt częstego kontaktu z gorącą wodą, ponieważ rozszerza ona naczynia krwionośne.
Źródło: Bright Side