Śpisz w skarpetach? Musisz to wiedzieć, zanim założysz je kolejny raz do łóżka

Wiktoria Dróżka
Niektórym wiecznie marzną dłonie oraz stopy. Może być to objaw problemów z krążeniem. Jak większość z tych osób sobie z tym radzi? Na noc zakłada na stopy skarpety. I tak przez cały rok. Czy spanie w skarpetkach jest jednak zdrowe?
Uczucie zimna w stopach - jak leczyć? 123rf
Cierpisz na wiecznie zmarznięte stopy, niezależnie od pory roku. Spanie w skarpetkach to dla niektórych sposób na wiecznie zmarznięte stopy. Czy ten nawyk ma jakieś konsekwencje zdrowotne?

Skarpety zakładane do snu – ma to swoje wady i zalety
Robisz to dla własnego komfortu. Zimne stopy utrudniają zasypianie i pogarszają jakość snu. Mimo lepszego komfortu snu ten sposób ma też swoje negatywne konsekwencje. Spanie w skarpetach przede wszystkim zwiększona potliwość, a to może prowadzić do dalszych problemów zdrowotnych, np.: zwiększyć ryzyko grzybicy stóp i paznokci, spowodować problemy z krążeniem, a także nieprzyjemny zapach.


Spanie w skarpetach to jeden z tych ,"babcinych" sposobów, który nie wymaga zbyt dużego zaangażowania, a pomaga. Proste rozwiązanie na wahanie temperatury całego ciała. Co jeszcze możemy zrobić? Ciepła kąpiel, herbata na sen, moczenie stóp w gorącej wodzie z solą, to wszystko pomaga i jest rytuałem dla dobrej jakości snu. Jeśli wprowadzimy jeszcze kilka zmian, na przykład ograniczymy spożycie kawy i napojów gazowanych czy zmienimy dietę na zdrowszą, możemy zdziałać cuda.

Co robić, gdy zimne stopy utrudniają zasypianie?
To walka o dobry sen. Uczucie zimnych nóg sprawia, że się kulimy, spinamy ciało. Jeśli śpimy z partnerem, odrzucamy go lodowatym dotykiem. O sen warto zawalczyć, bo to gwarancja dobrej pamięci, uwagi, zdrowego wyglądu. Spanie w skarpetkach pozwala na zatrzymanie ciepła w całym ciele. Mózg następnie otrzymuje sygnał, że temperatura jest w normie i daje sobie szansę na wypoczynek.

Śpicie w skarpetach?