"Piękne kobiety, mądrzy kapłani". Ćwiczenie z języka polskiego rozwścieczyło rodziców

Wiktoria Dróżka
Czy takie ćwiczenie powinno się pojawić w podręczniku? Na, ile jest edukacyjne, a na, ile przesiąknięte ideologicznymi poglądami. Zdania rodziców na temat ćwiczenia z podręcznika do języka polskiego są podzielone. Uczniowie klasy piątej w jednym z ćwiczeń mieli połączyć wyrazy w poprawne związki, np.: mądrzy kapłani.
Ćwiczenie z polskiego Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Zaczęło się od zdjęcia jednej z mam, która postanowiła skomentować pracę domową swojego dziecka. Fotografię umieściła na jednej z grup na Facebooku.
Ćwiczenia z języka polskiego.Print screen
Ćwiczenie dotyczyło przymiotników, odmiany, stopniowania i pisowni z nie.

Część rodziców twierdzi, że ćwiczenie jest nawiązaniem do tematu starożytnego Egiptu, który jest omawiany na lekcjach. Jednak do zadania w podręczniku nie było tekstu źródłowego. Był zupełnie inny – historia Seta, młodszego brata Ozyrysa. Z komentarzy rodziców wynika, że ćwiczenie pochodzi z Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego.
screen
– Jeśli zadanie było na podstawie tekstu, to nie ma nic w tym złego. Bez przesady – pisze w sieci jedna z mam. – Jeśli byłoby na podstawie tekstu, to byłoby lepiej? – pyta kolejny rodzic. Są rodzice, którzy chcą wyjaśnienia od wydawnictwa, a są też tacy, którzy ostro krytykują i nazywają takie łączenie w pary słów za bełkot.


Połączenie słów: mądrzy kapłani odpowiedzieli, piękne kobiety odpowiadają, uśmiechnięte dzieci słuchają, rzeczywiście przedstawia dziwny obraz społeczeństwa, jest w tym wydźwięk stereotypizacji. To najwyraźniej ćwiczenie z serii zupełnie nieprzemyślanych, ale jeśli miało to "jakiś " kontekst zmienia to jego rozumienie. Nie odnosząc tych trzech zdań to czasów współczesnych, lecz starożytnych mamy na to inne spojrzenie.

To ćwiczenie z kategorii dobre czy złe? Co sądzicie?