"Ma tak zatkany nos, że trudno wydmuchać". Odciągać katar czy nie?

Redakcja MamaDu
Odciąganie kataru – robić, czy nie? Pytają mamy na forach, gdy okres przeziębień i grypy można uznać za otwarty. Katar może mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe, co zatem zrobić, żeby nie wywołał pogorszenia stanu zdrowia i np. zapalenia oskrzeli?
Jak leczyć katar u niemowlaka? 123rf.com
Sprawdzone sposoby są ważne szczególnie dla rodziców małych dzieci, które nie potrafią samodzielnie wydmuchać zalegającego w dziurkach kataru. – Mały ma taki katar, że trudno go wydmuchać i często spływa mu do gardła i nie wiem jak temu zaradzić – pyta na forum jedna z mam.

Szukają pomocy, próbują domowych sposobów i wymieniają się radami. Piszą o podkładaniu dodatkowej poduszki pod głowę, kroplach i odciąganie nosa "odkurzaczem". Ostatnia propozycja wzbudza dużą ciekawość i pytania – co, to właściwie jest i na czym polega?

Przeziębienie. Jak czyścić nos u małych dzieci?
U młodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze same wydmuchać nosa, sprawdzają się aspiratory, to własnie "odkurzacze", o których we wpisie wspomina jedna z mam. Możemy zaopatrzyć się w taki, którego końcówkę wkładamy do ust i delikatnie zasysamy wydzielinę lub podpinany do odkurzacza. Zwykła gruszka też zdaje egzamin.


Jak dbać o higienę zakatarzonego nosa?
Oczyszczać nosek dziecka. Dzieci nie zawsze to jednak lubią, szczególnie małe. Wtedy dobrym sposobem jest użycie aspirator, usuwa nagromadzone bakterie bez ciągłego biegania rodzica za dzieckiem z chusteczką, zapewnia też komfort i umożliwi w miarę normalne oddychanie.

Wydzielinę z noska najlepiej odciągać aspiratorem z wymiennymi, jednorazowymi końcówkami, zapewniającymi higienę całego procesu – podpowiada Agnieszka Pawłowska-Wypych, biotechnolog, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, dyrektor ds. rozwoju i nauki w firmie Sequoia.

Katar u dziecka. Co stosują inne mamy?
Inhalacje, ale też maści z olejkami eterycznymi również pomogą w leczeniu kataru. – W przypadku kataru u dziecka warto rozrzedzać zalegającą wydzielinę wodą morską, solą, olejami – dodaje specjalistka.

– Dla starszych dzieci oprócz wody morskiej, w aptekach dostępne są również roztwór soli fizjologicznej. Jeśli dodatkowo towarzyszą im inne składniki, na przykład naturalne ekstrakty z ziół propolisu czy tymianku, preparat nie tylko pomoże w usunięciu wydzieliny, ale będzie miał również działanie antyseptyczne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne.