Aspirator, gruszka, a może krople? Sprawdź, jak bezpiecznie pokonać katar u niemowlaka

Jak leczyć katar u niemowlaka?
Jak leczyć katar u niemowlaka? Fot. Prawo autorskie: oneblink / 123RF Zdjęcie Seryjne
Jak walczyć z katarem u niemowlaka? Umiejętnie i skutecznie! Nieumiejętne usuwanie wydzieliny z nosa może grozić poważnymi powikłaniami. Nierzadko prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej nosa, stanu zapalnego zatok, a nawet zapalenia uszu, oskrzeli czy płuc w wyniku dalszego rozwoju choroby.

Dlatego niezwykle ważna jest wiedza, jak skutecznie pozbyć się kataru.

Jak leczyć katar u niemowlaka?
W przypadku kataru u dziecka dobrym sposobem jest użycie aspiratora. Na rynku znajduje się wiele urządzeń, które pomagają usunąć wydzielinę z nosa. Jest to ważne szczególnie dla rodziców małych dzieci, które nie potrafią samodzielnie wydmuchać zalegającego w dziurkach kataru.

Przegląd sposobów na katar u niemowlaka

Aspiratory na katar u niemowlaka
Jednym z ciekawszych, ale mało znanych rozwiązań, jest zastosowanie aspiratora, do którego działania niezbędny jest… odkurzacz. Poprzez zastosowany w odciągaczu system próżniowy, siła ssąca odkurzacza jest zredukowana do tego stopnia, że umożliwia skuteczne i bezpieczne usunięcie wydzieliny.

Kolejnym sposobem jest użycie podobnego urządzenia, które działa na zasadzie rureczek i siły wciąganego przez opiekuna powietrza. Jedną końcówkę rurki jest wkładana do dziurki nosa, druga do ust rodzica. Ponieważ aspiratory tego typu zawierają filtry, wydzielina z nosa nie powinna przedostać się do ust. Rolę filtra mogą pełnić wymienne elementy dołączone do zestawu lub np. gaza.


Aspiratory elektroniczne działają na zasadzie podobnej do wyżej opisanych. Najczęściej źródłem prądu są baterie, dzięki czemu można regulować w nich moc ssącą. Te odciągacze mają zbiorniczki na wydzielinę, które można zdjąć i umyć lub wymienić, jeśli są to części jednorazowe.

Czy używać gruszki na katar u niemowlaka?
Trudno też zapomnieć o sposobie, w jaki katar usuwały nasze mamy i babcie. Stosowały one dwa, podobne do siebie urządzenia. Pierwszym z nich była tzw. gruszka z długą miękką końcówką, którą można włożyć do dziurki nosa. Siłę ssącą wytwarza się naciskając gruszkę. Ponieważ jednak łatwo jest uszkodzić delikatną błonę śluzową wyścielającą nosek, ten rodzaj gruszki nie jest dzisiaj polecany. Lepiej jest kupić gruszkę z twardą końcówką, którą nie wkładamy do dziurki, ale tylko do niej przykładamy. Oba urządzenia można kupić dzisiaj również w każdej aptece.

Przed zastosowaniem każdego aspiratora lub gruszki warto jest wcześniej wpuścić do nosa np. sól fizjologiczną lub izotoniczny roztwór wody morskiej. Rozpuści wydzielinę i będzie łatwiej ją usunąć.

Bezpieczne pomoce z apteki na katar u niemowlaka
W leczeniu kataru u niemowlaka warto zastosować również środki dostępne w aptece. Jest ich duży wybór. Ważne, aby spełniały kilka kryteriów. Działały na przyczynę, zwalczając wirusy i bakterie odpowiedzialne za rozwój infekcji. I jednocześnie regenerowały błonę śluzową nosa, która w czasie infekcji ulega zniszczeniu. Błona śluzowa pełni bardzo ważną rolę, ponieważ jest to nasza bariera ochronna przed zakażeniem. Jeśli to wirus jest przyczyną kataru, zastosowanie odpowiedniego leku może nas uchronić przed nadkażeniem bakteryjnym. Preparat powinien szybko udrożnić nos, usprawnić odpływ wydzieliny i ułatwić oddychanie.

Jednym z takich leków jest np. Euphorbium S. Zawiera naturalne składniki aktywne, takie jak na przykład wilczomlecz żywiconośny i sasankę łąkową, które wykazują działanie przeciwwirusowe oraz regeneracyjne na błonę śluzową nosa, a także trukwę pokrzywkowatą, która znana jest ze swoich właściwości przeciwalergicznych. Ponadto wpływa ona na regenerację błony śluzowej nosa. Stosuje się go, gdy, gdy mamy katar o różnej przyczynie (wirusowej, bakteryjnej i alergicznej), infekcję górnych dróg oddechowych. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku.

Wydmuchiwanie
Gdy starsze dziecko ma katar można już uczyć samodzielnego wydmuchiwania nosa. Wydmuchiwać należy każdą dziurkę osobno. Lewą, zatykając prawą dziurkę i na odwrót. Nie powinno wydmuchiwać się dziurek nosa na raz, ponieważ wzrasta wtedy ciśnienie w nosie i wydzielina, najczęściej zakażona patogenem, może przedostać się do zatok i wywołać tam stan zapalny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE