Podajesz dziecku leki na gorączkę według tabeli z ulotki? Pediatra zdradza lepszy sposób
Każdy rodzic zna ten niepokój, kiedy dziecko gorączkuje. Zazwyczaj od razu biegniemy do pediatry lub sięgamy po lek przeciwgorączkowy. Nie zawsze jest to słuszny wybór. Pediatra Alicja Jaczewska na blogu Mama Ginekolog wyjaśnia, jak poprawnie obliczać dawki leku (nie, tabelki na ulotkach to nie najlepsze rozwiązanie) oraz kiedy zgłosić się do lekarza.
"Gorączka to temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza (lub 38,5 °C mierzone w odbycie). (…) Temperatura powyżej 38,5°C wymaga obniżania przy użyciu leków przeciwgorączkowych, a powyżej 39,5°C mówimy o wysokiej gorączce, która powinna być szybko obniżona" – wyjaśnia na blogu Mama Ginekolog, pediatra Alicja Jaczewska.
To rozróżnienie okazuje się bardzo ważne. Gorączka to naturalny mechanizm obronny organizmu, dlatego przy temperaturze niższej niż 38 stopni Celsjusza nie rzucajmy się od razu na leki przeciwgorączkowe. Nasza reakcja na gorączkę dziecka powinna być uzależniona od samopoczucia naszego malucha.
"Jeśli widzisz, że ma dobry apetyt, pije chętnie, bawi się jak zwykle – możesz wstrzymać się z podaniem leku. Ale gdy jest marudne, odmawia jedzenia i picia i wygląda na chore przy niższej temperaturze – nie czekaj do magicznych 38,5°C" – radzi Alicja Jaczewska.
Jak zbijać gorączkę u dziecka?
Dla maluchów zdecydowanie nie nadaje się aspiryna i pyralgina. Ibuprofen i paracetamol to najczęściej zalecane i bezpieczne leki na gorączkę u dzieci. Alicja Jaczewska radzi, by samemu nauczyć się przeliczać zalecane dawki, zamiast sugerować się tabelami z ulotek.
"W tabelkach umieszczane są zakresy dawek, zazwyczaj niestety dość szerokie. Często spotykam się z tym że rodzice martwią się, że temperatura nie obniża się po podaniu leku przeciwgorączkowego, który podali zgodnie z informacją na opakowaniu. Po dopytaniu okazuje się jednak, że dawka była zbyt mała lub z dolnego zakresu skuteczności. Po zaleceniu pełnej dawki (...) temperatura zdecydowanie się obniża" – pisze pediatra.
Kalkulator leków przeciwgorączkowych
Maksymalna dawka ibuprofenu to 10 mg na kilogram masy ciała. Zatem jeśli nasze dziecko waży np. 18 kg, to jednorazowo możemy podać mu 180 mg substancji. Uwaga na stężenia! Ibuprofen występuje w dwóch: 100 mg leku w 5 ml i 200 mg leku w 5 ml. Ibuprofen można podawać dzieciom co 6-8 godzin. Nie częściej. Dlatego, jeśli w przerwach między dawkami wysoka gorączka wraca, możemy sięgnąć po paracetamol.
Maksymalna dawka tego leku to 15 mg na kilogram masy ciała, czyli w przypadku naszego 18-kilogramowego malucha jedna porcja leku wynosi 270 mg. Paracetamol można podawać dziecku co 4-6 godzin.
Dużym ułatwieniem w doprecyzowywaniu dawek konkretnych leków jest kalkulator objętości syropu przeciwgorączkowego, który można znaleźć na blogu Mama Ginekolog. Do wyboru mamy tam najpopularniejsze leki z aptek – wystarczy wpisać wagę dziecka i nazwę leku, który mamy w domu.
Co ważne, inaczej oblicza się odpowiednią porcję leku w formie czopków i tabletek. "W ich przypadku nie zawsze możemy podać dawkę dostosowaną idealnie do masy ciała dziecka. Jak je zatem dobrać? Pomnóż masę ciała przez widełki zalecanego dawkowania – otrzymasz zakres dawek terapeutycznych. Wybierz czopek o największej gramaturze mieszczącej się w tym zakresie" – radzi Alicja Jaczewska.
Lekarka przypomina również, że czopków nie wolno dzielić. "Nie mają one gwarancji rozkładu substancji czynnej, więc jeśli odetniesz 1/3, nie wiesz, czy tak naprawdę wyrzucasz 1/3 dawki, całą, a może wcale…" – wyjaśnia pediatra.
Jak naturalnie zbić gorączkę
Ciekawostką są naturalne metody zbijania gorączki. Zimne okłady znamy od dzieciństwa, jednak niewiele z nas wie, że powinno się je kłaść nie na czoło, lecz w okolicach wątroby – pod prawym łukiem żebrowym – lub pachwin.
"W tych miejscach jest duży przepływ krwi, co spowoduje, że organizm Twojego dziecka szybciej się schłodzi" – pisze Alicja Jaczewska.
Warto pamiętać również, że ważniejsze od podawania leków jest odpowiednie nawodnienie organizmu w czasie gorączki. Dużo płynów – to podstawa.
Kiedy do lekarza z gorączką
Do lekarza należy wybrać się, kiedy gorączka nie mija przez trzy dni, stan dziecka nie poprawia się, nawet kiedy temperatura spada, prócz gorączki występują inne niepokojące objawy, temperatura nie spada mimo podania leków w odpowiednich dawkach oraz kiedy na skórze pojawią się wybroczyny nieblednące pod uciskiem. Ponadto, pediatra przypomina, że każde dziecko do 3 miesiąca życia z temperaturą powyżej 38,5 stopni Celsjusza powinno być zbadane przez lekarza.
Może cię zainteresować: Nauczycielka ostrzega przed plagą przeziębień. Daje dwie rady, które pomogą przetrwać