Twoje dziecko ma gorączkę? 4 proste sposoby jak ją obniżyć - lepiej je zapamiętaj

Prawo autorskie: boumenjapet / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: boumenjapet / 123RF Zdjęcie Seryjne
Twoje dziecko ma rozpalone policzki, przyśpieszony oddech i szkliste spojrzenie? A może jest ospałe? To znak, że powinnaś sięgnąć po termometr. Niestety, wszystko wskazuje na to, że dziecko może mieć gorączkę.

Temperaturę powyżej 38 stopni bezwzględnie należy obniżyć. Oprócz podania środków farmakologicznych (np. paracetamolu), możesz zastosować kilka innych sprawdzonych, domowych sposobów, które twojemu dziecku pomogą poczuć się lepiej.

Przygotuj napoje chłodzące
To bardzo ważne, aby dziecko dużo piło podczas choroby. Gorączka może bowiem prowadzić do odwodnienia organizmu. Świetnie sprawdzi się nie tylko woda, ale również herbatki np. malinowa, lipowa lub z czarnego bzu. Działają one napotnie, a to właśnie pot jest jednym z czynników, który pomaga obniżyć temperaturę.

Przygotuj chłodne kompresy
Jedną z możliwości jest nakrycie dziecka mokrym (nie lodowatym!) prześcieradłem na około 10 – 15 minut. Do zrobienia okładów możesz także wykorzystać pieluszki tetrowe lub po prostu ręcznik. Bardzo ważne: ich temperatura nie powinna być dużo niższa od temperatury ciała dziecka.

Chłodnymi kompresami możesz okryć przedramiona, kark, pachwiny, czy łydki. Czas okładu nie powinien przekroczyć 15 minut.
Przygotuj kąpiel ochładzającą
Tę metodę stosujemy głównie w przypadku małych dzieci. Najpierw zmierz temperaturę dziecka, ponieważ woda w wanience powinna być tylko o 1 stopień chłodniejsza. Kiedy dziecko jest już w wodzie, dolej jeszcze trochę chłodniejszej wody. Kąpiel nie powinna trwać zbyt długo.


Przygotuj pokój
Bardzo ważne, abyś wywietrzyła pokój, w którym będzie przebywało twoje dziecko. Temperatura w nim nie powinna przekraczać 20 stopni. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie specjalnego narzędzia, które nawilży pomieszczenie.

Nie martw się, gorączkę nie zawsze musi wywołać infekcja. Może ją spowodować zmęczenie, przegrzanie lub po prostu duża dawka emocji. W przypadku niemowląt, nawet ząbkowanie. Ważne, abyś obserwowała swoje dziecko, a jeśli cokolwiek cię zaniepokoi, skontaktuj się z lekarzem pediatrą.

Źródło:Canpol babies
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE