Hummus dobry nawet dla alergika, ale pod jednym warunkiem. Mało kto o tym wie

Wiktoria Dróżka
Rozpropagowany na całym świecie, głównie przez wegetarian i wegan. Dziś możemy go dostać w każdym sklepie ze zdrową żywnością i markecie, w jednej chwili stał się bardzo popularny. Choć jemy go zdecydowanie częściej, niekoniecznie zdajemy sobie sprawę jak bardzo jest zdrowy. Hummus – czy zagości na stałe na polskich stołach?
Czy wiemy, jak zdrowy jest hummus? Prawo autorskie: andreyst / 123RF Zdjęcie Seryjne
Hummus – nie tylko dla wegan
Hummus to rodzaj gęstej pasty, wywodzącej się z Lewantu i Egiptu, traktowany jako sos, dip lub pasta do smarowania pieczywa, przyrządzana z gotowanych i przetartych nasion ciecierzycy lub innych roślin strączkowych. Hummus znany jest jako pasta z cieciorki, z dodatkiem tahini, soku z cytryny i przypraw i w ten sposób go robimy. Jego bazę stanowi oliwa z oliwek, czosnek, pasta sezamowa (tahini). Możemy go urozmaicać na różne sposoby, dodając np.: gotowanego buraka, suszone pomidory, podprażone orzechy włoskie, granat, orzeszki pinii.


Ci, którzy jedli hummus, wiedzą, że po jego jedzeniu jest uczucie sytości. To dzięki dużej ilości białka i węglowodanów złożonych w nim zawartych. Co ciekawe, zjedzenie hummusu daje uczucie sytości, ale nie powoduje skoku cukru we krwi. To jednak nie jedyna cenna właściwość hummusu. Poznaliśmy ich więcej.

Hummus – źródłem tylko zdrowych tłuszczów
W składzie hummusu znajdziemy pastę sezamową, która jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli zdrowych tłuszczów, których nie powinno zabraknąć w diecie.

Chociaż osoby otyłe i będące na diecie odchudzającej powinny uważać na tłuszcze, nie mogą całkowicie ich wyeliminować, ponieważ są niezbędne m.in. do rozpuszczania witaminy A, D, E, K. Dlatego hummus to świetny produkt dla osób dbających o linię.

Jemy bez świadomości, jakie to zdrowe
Po pierwsze hummus zapobiega anemii u dorosłych i dzieci. Główny składnik hummusu, ciecierzyca, jest doskonałym źródłem żelaza w diecie, a także zawiera umiarkowane ilości witaminy C, która pomaga organizmowi wchłonąć żelazo.

Warto po niego sięgać również dlatego, że pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Przyspiesza metabolizm i ułatwia wypróżnianie. Szybko daje uczucie sytości, dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego. Nie zapomnijmy, że w cudownej paście znajduje się wiele roślinnych włókien, których nasz organizm nie potrafi strawić, a pomaga za to w sprawnym usuwaniu zalegających w jelitach resztek pokarmu.

Hummus dla tych, którym grozi miażdżyca i choroby serca
Regularne spożywanie hummusu wpływa na układ krwionośny. Zawarta w nim witamina K sprawia, że zachodzi proces krzepnięcia krwi. Przy niedoborze witaminy K mogą wystąpić obfite miesiączki, predyspozycje do krwawień bez powodu, trudności w gojeniu się ran.

Rośliny strączkowe pomagają stabilizować poziom złego cholesterolu we krwi, a ponieważ hummus składa się głównie z ciecierzycy, jest idealną przekąską dla osób zmagających się z tym schorzeniem.

Jest jednak jedno "ale". Hummus zawiera ziarna sezamu, które mogą wywoływać alergie u osób uczulonych na sezam lub orzechy.
Źródło: zdrowie.wprost.pl