"Pierwszy taki przypadek od 30 lat na świecie". Wraca kolejna groźna choroba

Katarzyna Grzelak
Jeśli to dziki wirus, to będzie to znaczące. To pierwszy taki przypadek od 30 lat. Obawiam się, że dzieci nie otrzymują szczepionek i właśnie obserwujemy rozprzestrzenianie się wirusa – alarmuje dr Julia Castro. Ostrzega, że niezidentyfikowany jak dotąd szczep wirusa polio błyskawicznie może ogarnąć całą Wenezuelę, a nawet cały kontynent.
W Polsce szczepienie przeciw polio jest obowiązkowe Prawo autorskie: nenovbrothers / 123RF Zdjęcie Seryjne
Pacjentka z Wenezueli w chwili diagnozy miała 2 lata i 10 miesięcy. Po raz pierwszy doświadczyła paraliżu 29 kwietnia, następne symptomy pojawiły się w kolejnych tygodniach. Lekarze zdiagnozowali polio.

Dziewczynka pochodzi z plemienia Warao, które zamieszkuje jeden z najbiedniejszych regionów Wenezueli – deltę Amacuro. Według danych służb medycznych, dzieci tam mieszkające nie są szczepione, a 2-latka nie jest jedynym dzieckiem, u którego pojawiły się objawy polio. Paraliż jednej z dolnych kończyn zauważono też u 8-letniej dziewczynki. W jej dokumentacji medycznej znalazła się informacja, że przyjęła jedną dawkę doustnej szczepionki przeciw polio. Żeby szczepienie było skuteczne, powinna przyjąć cztery dawki.


Zagrożenie kontynentalne
Dr Julia Castro z Instytutu Tropikalnej Medycyny Centralnego Uniwersytetu w Wenezueli podkreśla, że głównym zadaniem służb medycznych jest obecnie zidentyfikowanie szczepu wirusa.

– Jeśli to dziki wirus to będzie to znaczące, pierwszy taki przypadek od 30 lat. Obawiam się, że dzieci nie otrzymują szczepionek i właśnie obserwujemy rozprzestrzenianie się wirusa. Tamtejsza populacja nie jest w stanie sobie z nim poradzić i wirus może się szybko rozprzestrzeniać – tłumaczy i dodaje, że zagrożenie może mieć skalę kontynentalną.

Wenezuelskie Ministerstwo Zdrowia nie komentuje sprawy. Z kolei pozarządowe stowarzyszenie zrzeszające lekarzy alarmuje o kolejnych przypadkach zachorowań i podkreśla, że ich liczba może wzrosnąć, bo niektóre po prostu nie zostały jeszcze zaobserwowane lub zgłoszone.

Służba zdrowia Wenezueli od dłuższego czasu boryka się z kryzysem. Organizacje międzynarodowe alarmują o niedoborze leków, niskiej liczbie szczepień i rosnącej śmiertelności dzieci.

Szczepienie przeciw polio
W Polsce szczepienie przeciw polio znajduje się w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Pierwszą dawkę szczepionki dziecko otrzymuje w 3-4 miesiącu życia, a kolejne około 6. i 18. miesiąca życia. Po ukończeniu przez dziecko 6 lat podaje się dawkę przypominającą.

Jak podaje UNICEF, w 2002 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie ogłosiła, że Europa jest wolna od polio. Wielu ludzi nie wie, jak wygląda choroba Heinego-Medina i być może dlatego kwestionują zasadność szczepień. Historia Paula Alexandra zamkniętego w "żelaznych płucach" pokazuje, że gdyby nie wynalezienie szczepionki przeciwko polio, takich "płuc" mogłoby dziś być o wiele więcej.
Źródło: Focus