"Zanim zmienisz pieluchę, zapytaj dziecko o zgodę". O tym trendzie jest coraz głośniej

Hanna Szczesiak
Chociaż "ekspertka" przekonuje, że ten dość dziwaczny sposób komunikowania się z dzieckiem jest bardzo ważny dla jego dalszego rozwoju, rodzice i internauci mają wątpliwości. Co takiego proponuje Deanne Carson? Pytanie dziecka o zgodę przy zmianie pieluchy.
Pytanie dziecka o zgodę przed zmianą pieluchy. 123RF.com/Mirco Vacca
Deanne Carson mówi o sobie „nauczycielka seksualności”. Australijka wystąpiła w programie ABC News i opowiadała na wizji o tzw. kulturze zgody, której, jej zdaniem, rodzice powinni uczyć dzieci już od pierwszych dni życia. Kultura zgody jest oparta na szacunku do ciała drugiego człowieka i przekonaniu, że nie należy przekraczać jego granic bez jego jednoznacznej zgody.

Carson sugeruje rodzicom, by przy zmianie pieluchy pytali dziecka o zgodę. Nie chodzi jednak o to, by pytać i czekać na odpowiedź, ale zasygnalizować, że zamierza się zmienić pieluchę i tym samym naruszyć granice dziecka.


– Wystarczy powiedzieć "Teraz zmienię ci pieluszkę, w porządku?" – wyjaśnia Carson. – Oczywiście niemowlę nie odpowie "Dobrze, mamo, super, zmień mi pieluszkę", ale jeśli dasz mu przestrzeń, złapiesz z nim kontakt wzrokowy, poczekasz na jakiś sygnał, mowę ciała, dasz mu do zrozumienia, że jego odpowiedź ma znaczenie – dodaje.
YouTube/Raheem Kassam
Słowa Carson zdziwiły rodziców. Szybko dali jej do zrozumienia, że pytanie dziecka o zgodę przy zmianie pieluchy jest absurdalne. Po emisji programu w sieci wybuchła dyskusja dotycząca porad ekspertki. Zdaniem internautów, w większości rodziców, zmienianie pieluchy jest wyrazem troski o higienę dziecka, jego zdrowie i dobre samopoczucie, i nie wymaga pytania o zgodę. Choć, jak przyznają, należy uczyć dziecka wyznaczania granic i szacunku do ciała, ten element jest całkowicie zbędny.

Pytanie o zgodę przy zmianie pieluchy jest tylko jednym z przykładów okazywania dziecku szacunku i przypomina o popularnym wśród rodziców trendzie – Naturalnej Higienie Niemowląt. Podobnie jak przy NHN, pytanie, które zaproponowała Carson, jest sposobem budowania więzi z dzieckiem, metodą komunikacji, okazywaniem szacunku i respektowaniem naturalnych potrzeb dziecka już od najmłodszych lat.

Chociaż pytanie o zgodę na zmianę pieluszki jest jednym z elementów wprowadzania dziecka w kulturę zgody i uczenia go respektowania granic, wywołało w sieci niemałe zamieszczanie. Czy waszym zdaniem Carson "odleciała" (tak sugerują niektórzy internauci), czy jej propozycja ma sens?
Źródło: The Independent