Zaczęło się od bólu brzucha. 28-latka pokazuje "brzydką prawdę" o chorobie wielu kobiet

Hanna Szczesiak
28-latka przez całe życie była wyśmiewana i wstydziła się swojego wyglądu. Gdy miała 16 lat, trafiła do szpitala z silnym bólem brzucha. Lekarze wykryli, że ból jest spowodowany pęknięciem torbieli jajnika. Wtedy Miranda dowiedziała się, że jej największy kompleks – nadmierne owłosienie na całym ciele – to objaw zespołu policystycznych jajników (PCOS).
Hirsutyzm, jeden z objawów zespołu policystycznych jajników (PCOS). loganban / 123RF Zdjęcie Seryjne
Zespół policystycznych jajników a nadmierne owłosienie ciała (hirsutyzm)
– Byłam nastolatką. Obudziłam się o trzeciej w nocy z potwornym bólem brzucha, od razu pojechałam do szpitala. Lekarze znaleźli pękniętą torbiel na jednym z jajników – wyjaśnia Miranda, 28-letnia mieszkanka Virginii w USA w rozmowie z Daily Mail. Badania wykazały, że cierpi na zespół policystycznych jajników (PCOS), zaburzenie na tle hormonalnym.




– Spędzałam w łazience wieki. Potrzebowałam pięciu godzin, żeby pozbyć się wszystkich włosów. Im byłam starsza, tym było trudniej. Latem chodziłam w długich spodniach, robiłam wszystko, żeby ubraniem zakryć każdy owłosiony fragment mojego ciała – przyznała.

W końcu postanowiła, że ma dość oceniających spojrzeń, wyśmiewania i walki z własnym ciałem – zaczęła dzielić się swoją historią w mediach społecznościowych. – Zobaczyłam, że na Instagramie nie ma zbyt wielu kobiet takich jak ja. Zrobiłam zdjęcie, opowiedziałam swoją historię i tak to się zaczęło – wyjaśnia 28-latka.

Dziś Miranda nie ukrywa ciała pod ubraniami i regularnie publikuje swoje zdjęcia w mediach społecznościowych. Przyznaje, że dopiero teraz czuje się wolna i wie, że dodatkowe włosy nie sprawiają, że nie zasługuje na szacunek i miłość.


Hirsutyzm to występowanie nadmiernego owłosienia u kobiet. Hirsutyzm sam w sobie nie jest chorobą a objawem chorobowym. Jego leczenie zależy od przyczyny pojawienia się nadmiernego owłosienia na twarzy i ciele.

W zależności od źródeł hirsutyzm stwierdza się u 5-10 proc. kobiet. Włosy rosną w miejscach typowych dla mężczyzn: nad górną wargą i na brodzie, na klatce piersiowej, brzuchu, udach i stopach. Główną przyczyną występowania hirsutyzmu jest podwyższone stężenie androgenów.

Źródło: Daily Mail