Dlaczego nie powinno się wylewać wody po ugotowaniu ziemniaków? Nadal zbyt mało osób to wie
Pozornie banalne pytanie: "Co robisz z wodą po ugotowaniu ziemniaków"?, ma drugie dno. Oczywiście możemy powiedzieć, a co mnie to obchodzi. Gdy jednak myślimy o życiu i otaczającym świecie w szerszej perspektywie, ta wiadomość może okazać się bardzo cenna.
Ziemniaki zawierają wiele substancji odżywczych, które uwalniają się w czasie gotowania. Wiele z nich znajduje się w wodzie, którą po ostudzeniu można wlać do doniczek jako naturalny nawóz. Najważniejsze substancje to:
– fosfor, który stymuluje wzrost korzeni
– potas, rozprowadzający substancje odżywcze w roślinie i chroniący kwiat przed chorobami
– skrobia, wspomagająca kiełkowanie nasion
Takim nawozem można podlewać rośliny raz w tygodniu. Woda z ziemniaków ma jednak wiele innych funkcji, niezwykle ciekawych. Wiele osób twierdzi, że picie wody po ugotowaniu ziemniaków pomaga leczyć kamienie nerkowe oraz zastrzały. Sam ziemniak w wersji surowej działa ponoć na wrzody żołądka, zaparcia, nadkwasotę, zapalenie nerek i schorzenia wątroby. Sok ze startych ziemniaków zaś skuteczny jest na zapalenie gardła.
Może cię zainteresować także: Nie marnuj witamin! Błędy, które powodują, że z bardzo cennych produktów nieumyślnie się ich pozbywamy