Brak seksu szkodzi! Niezaspokojone seksualne kobiety narażone są na tę uciążliwą chorobę

Redakcja MamaDu
O tym, że seks to zdrowie, wiadomo już od dawna. Łagodzi stres, poprawia humor, odporność, kondycję, podnosi jakość snu, zmniejsza ból i korzystnie działa na samoocenę. Mało kto jednak wie, że brak seksu może być dla kobiety szkodliwy i stać się przyczyną choroby.
Brak seksu - konsekwencje. Prawo autorskie: AnaBGD / 123RF Zdjęcie Seryjne
Brak seksu a choroba wdowia
Zespół Kehrera zwany jest inaczej chorobą wdowią. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę jego przyczynę, jaką jest odczuwanie pobudzenia seksualnego bez możliwości jego zaspokojenia. Nie są to żadne niestandardowe potrzeby, kobiety cierpiące na tę chorobę charakteryzują się normalnym libido, które z jakichś powodów nie jest przez ich partnera zaspokajane.

O chorobie mówi się rzadko, ponieważ potrzeby seksualne kobiet wciąż stanowią w społeczeństwie tabu. Najczęściej dotyka ona młode kobiety, które rozpoczęły współżycie lub kobiety, które nie mają partnerów. Czasem przyczyną choroby staje się partner, który nie potrafi zaspokoić potrzeb swojej ukochanej.


Brak seksu przyczyną choroby
Głównym powodem wystąpienia choroby jest utrzymujący się stan niezaspokojenia seksualnego. Warto jednak zbadać tę sprawę głębiej i poszukać jego przyczyn. Mogą one leżeć w niedopasowaniu seksualnym partnerów, np. różnicach w ich temperamencie. Czasem na chorobę zapadają kobiety, które wprawdzie prowadzą regularne życie seksualne, ale nie czerpią z niego satysfakcji, nie osiągają orgazmów, czują, że ich potrzeby są ignorowane.
Choroba wdowia może też dotyczyć kobiet, których partnerzy często wyjeżdżają (żołnierze, marynarze, kierowcy, osoby pracujące za granicą). Innymi możliwymi powodami są niesprawność partnera (np. zaburzenia erekcji) i konflikty w związku przekładające się na brak współżycia.

Choroba pięciu objawów
Choroba pięciu objawów to trzecia, funkcjonująca nazwa zespołu Kehrera. Występują one w drugiej fazie choroby i dotyczą sfery fizycznej. Pierwsza faza znacznie przypomina zespół napięcia przedmiesiączkowego, kobieta może czuć się wtedy rozdrażniona, pobudzona, napięta i częściej wchodzić w konflikty z otoczeniem.
Druga faza, czyli wspomniane pięć objawów, obejmuje:
1. Bóle w podbrzuszu i okolicy kości krzyżowej. Uwaga, bywa to też objaw innych schorzeń ginekologicznych, dlatego kiedy wystąpią, należy skonsultować się z lekarzem.
2. Hemoroidy, czyli żylaki naczyń. Zlokalizowane są na wargach sromowych, w naczyniach miednicy małej i okolicach odbytu. U niektórych kobiet mogą wystąpić nawet na podudziach.
3.Świąd pochwy lub sromu. Dodatkowo mogą wystąpić też upławy. Okolice intymne stają się też bardzo wrażliwe na dotyk.
4. Obrzęknięta macica, nieregularny cykl miesiączkowy i zanik śluzu szyjkowego (powoduje to spory dyskomfort podczas współżycia).
5. Bolesność i pogrubienie wiązadeł krzyżowo-macicznych

Leczenie - aktywność seksualna nie wystarczy
Leczenie zespołu Kehrera pozornie wydaje się proste, jednak wcale takie nie jest. Wrócenie do aktywności seksualnej wcale nie jest równoznaczne z czerpaniem z niej satysfakcji, a powody które doprowadziły do wystąpienia choroby wdowiej często stają na przeszkodzie samodzielnemu rozwiązaniu problemu. W tej sytuacji najlepszym wyjściem będzie wizyta u seksuologa i wspólna terapia obojga partnerów. Niektórzy lekarze proponują też kobietom masturbację albo leki obniżające popęd seksualny.

Jak widać, zaspokajanie potrzeb seksualnych jest równie ważne, jak innych potrzeb fizjologicznych. Niestety, kulturowe tabu sprawia, że kobiety boją się mówić o swoich potrzebach i często cierpią w milczeniu.

Źródła: medonet.pl, poradnikzdrowie.pl