Jak inhalować małe dziecko? Czyli wszystko o nebulizatorze i domowych sposobach

Anna Bartosiewicz
Inhalacje znajdują zastosowanie w leczeniu infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. W formie inhalacji można również podać zapisane przez lekarza leki mukolityczne. Sprawdź, jak przeprowadzić inhalację.
Fot. Flickr / Jakob Montrasio / Some rights reserved
Co stosować podczas inhalacji?
Małe dzieci bardzo często przynoszą do domu infekcje górnych dróg oddechowych. Jednak nie każdy rodzic wie, jak przeprowadzić inhalację i co do niej wykorzystać.

W aptekach dostępne są naturalne olejki eteryczne, które pomogą odetkać zakatarzony nosek i wyleczyć infekcję. Ciekawe rozwiązanie w przypadku małych dzieci stanowią plastry nasączone olejkami, które przykleja się do ubranka. Inhalacje z dodatkiem soli fizjologicznej służą nawilżeniu dróg oddechowych i leczeniu stanów zapalnych. W przypadku zapalenia dróg oddechowych lekarz może także przepisać płyn do inhalacji.


Akcesoria do inhalacji
Choroby dróg oddechowych warto leczyć przy użyciu przenośnego inhalatora lub stacjonarnego nebulizatora. Kieszonkowy inhalator nadaje się dla dzieci, które umieją już mówić i potrafią kontrolować wdech oraz wydech. Jest szczególnie popularny wśród astmatyków.

W przypadku niemowląt i małych dzieci dobre rozwiązanie stanowi zakup nebulizatora, czyli inhalatora pneumatycznego lub ultradźwiękowego. Można połączyć go z ustnikiem albo maską, którą nakłada się na twarz.

Przy pomocy nebulizatora podaje się leki działające mukolitycznie i mukoregulująco, a więc takie, które kompleksowo oddziałują na strukturę wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Wlej zaleconą przez lekarza dawkę leku do nebulizatora i rozpocznij zabieg.

Domowe metody
Jeżeli nie posiadasz profesjonalnych akcesoriów do inhalacji, możesz zastosować babcine metody: miskę z parującą wodą oraz ręcznik. Przydadzą się one do zrobienia tzw. parówki.
W aptekach dostępne są naturalne olejki do inhalacji o różnych zapachach, np. eukaliptusowym, sosnowym albo goździkowym. Nigdy nie stosuj olejków ze sztucznymi dodatkami zapachowymi bez odpowiednich atestów, ponieważ często działają one uczulająco. Przed domową inhalacją zapytaj farmaceutę o radę.

Wlej do miski gorącą wodę i odpowiednią dawkę środka do inhalacji. Posadź swoją pociechę nad miską w bezpiecznej odległości od naczynia i nakryj jej głowę ręcznikiem. Co jakiś czas zmieniaj wodę w misce.

Inhalacja dzieci w różnym wieku
Małe, 2 – 3 letnie dzieci, najlepiej inhalować poprzez nałożenie im specjalnie do tego celu przeznaczonej maski. Zasłania ona tylko nos i buzię, tak więc w trakcie inhalacji można włączyć dziecku bajkę w telewizji czy na innym urządzeniu, co pomaga zająć je tak, aby usiedziało w jednym miejscu. Jeżeli wybierzesz maskę, musi ona szczelnie przylegać do policzków.

Inhalacja niemowlaka stanowi dużo większe wyzwanie. Niektóre mamy przykładają mu maseczkę w trakcie karmienia. Najlepiej zrobisz, zasięgając rady lekarza.

Starszym dzieciom, które rozumieją już, że muszą skoordynować wdech z uwolnieniem odmierzonej dawki leku, można podać ustnik. Należy włożyć ten element do buzi i przygryźć tak, aby dokładnie okalały go wargi. Jeżeli zastanawiasz się, jak namówić swojego podopiecznego do inhalacji, zachęć go do wdychania i wydychania powietrza w ramach wspólnej zabawy.

Środki higieny
Po zakończonym zabiegu inhalacji wypłucz jamę ustną dziecka. Nie zapomnij również o dokładnym umyciu i zdezynfekowaniu maseczki, przewodu i ustnika. Możesz to zrobić w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Ze względu na ryzyko zarażenia się różnymi infekcjami, z jednego inhalatora może korzystać tylko jedno dziecko.