Kolka u niemowlaka: wszystko, co chcielibyście wiedzieć (i jeszcze więcej)
W Japonii mówi się o "płaczu wieczornym", w Chinach o "stu dniach płaczu", zaś w Korei istnieje "święto setnego dnia". U nas niemowlaki mają po prostu kolkę, a teorie o zmianie mleka, eliminacyjnej diecie matki karmiącej i preparatach kolce zapobiegających można włożyć między bajki. Ale jak przetrwać kolkę u niemowlaka? Podpowiadamy.
- Kolka u niemowlaka to skurcze jelit, które sprawiają, że dziecko podkurcza nóżki i bardzo płacze.
- Dolegliwość pojawia się między 2. a 6. tygodniem życia i ustępuje zazwyczaj, gdy niemowlak ukończy 4 miesiące.
- Atak kolki może trwać nawet kilka godzin. Można próbować z nią walczyć, stosując domowe sposoby.
Kolka u niemowlaka: objawy
Kolka u niemowlaka zazwyczaj przez dziecko jest sygnalizowana płaczem, jednak rodzice mogą stosunkowo łatwo odróżnić go od "zwykłego" płaczu. Bywa głośniejszy i bardziej rozpaczliwy, niż ten, gdy maluszek sygnalizuje np. głód. Dodatkowo można zauważyć:- podkurczanie nóżek,
- zaciskanie piątek,
- zaczerwienianą twarz
- twardy brzuszek
- gazy.
Ataki kolki zazwyczaj pojawiają się wieczorem i mogą trwać nawet kilka godzin. Objawy nie mijają po karmieniu ani podczas przytulania.
Kolka u niemowlaka: przyczyny
Nikt, absolutnie nikt, nigdy ze stuprocentową pewnością nie stwierdził, co wywołuje kolki u niemowlaków. Tym terminem został nazwany płacz, który trwa dłużej niż zazwyczaj, a pojawia niedługo po porodzie i mija w okolicy 4. miesiąca.Za najczęstszą przyczynę kolki uważa się niedojrzałość przewodu pokarmowego, który nie potrafi sobie poradzić ze spożywanym pokarmem. Jednak są dodatkowe czynniki, które mogą sprzyjać jej pojawieniu się np. nietolerancja laktozy czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe wynikające z alergii pokarmowych. Sugeruje się także związek kolki niemowlęcej z zaburzeniami składu mikroflory jelitowej.
Dotychczas ustalono, że występowanie kolki z całą pewnością nie zależy od tego, czy dziecko jest karmione piersią czy butelką, nie ma znaczenia płeć dziecka, dieta mamy karmiącej ani jej doświadczenie.
Kiedy mija kolka
Kolka nie jest chorobą, a jedynie przejściowym zaburzeniem, które ustępuje samoistnie około 4. miesiąca życia. Kolka nie wynika z nieprawidłowej pielęgnacji i zazwyczaj nie jest spowodowana przez rodziców. Cóż rada na dzisiaj jest tylko jedna – trzeba przeczekać. Niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Kolki u niemowlaka: co robić?
Warto zastosować kilka technik, które sprawdzały się podczas naukowych eksperymentów. Oto sprawdzone sposoby na kolkę, które mogą przynieść chwilową ulgę (ale nie "wyleczą" dziecka z kolki):- Poświęcaj dziecku dużo uwagi.
- Zapewnij dziecku swoją bliskość.
- Noś swojego malucha blisko ciała.
- Kołysz maleństwo.
- Zastosuj delikatny masaż brzuszka lub pleców.
- Ulgę może przynieść przyłożenie ciepłej pieluszki na brzuszek.
- Ograniczaj bodźce zwłaszcza wieczorem, które mogą powodować rozdrażnienie.
- Zaangażuj bliskich do pomocy, bo te trzy miesiące mogą być bardzo trudne.
Kolki się zdarzają, a żaden rodzic nie jest winien ich występowania.
Co na kolkę z apteki?
W aptekach jest dostępnych wiele preparatów na kolkę, leków i suplementów diety, które mają przynieść ulgę maluszkowi. Zawierają m.in. simetikon, dimetikon, enzym laktaza, trimebutynę, probiotyki. Jednak zanim po nie sięgniesz, koniecznie skonsultuj się z pediatrą. Specjalista nie tylko wykluczy inne choroby, ale też rozwieje wszelkie ewentualne wątpliwości. Sprawdzi również, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy nie ma innych niepokojących objawów. Także bez konsultacji z lekarzem młoda mama nie powinna wprowadzać diety eliminacyjnej.Mity na temat kolki u niemowlakach
Powstało niestety wiele mitów, które mogą niepokoić rodziców. Tymczasem na pojawiające się u dziecka kolki nie ma wpływu:1. Dieta matki, gdy ta karmi piersią
Często winą za przedłużający się płacz matki obarczają siebie. Jeszcze kilka lat temu mamom po porodzie razem z wypisem ze szpitala wręczano jadłospis. Co więcej, niektóre położne nadal sugerują, że ból brzuszka to wina złej diety mamy. Tymczasem nie ma żadnych naukowych dowodów na związek diety mamy i kolki. Nawet gdy po odstawieniu brokułów, cebuli, chleba pełnoziarnistego dziecko wydaje się być spokojniejsze, nie potrwa to długo. Prowadzenie dzienniczka płaczu wskaże, że po kilku dniach kolka powraca. Podobnie rzecz się ma z gazowanymi napojami. Nijak dwutlenek węgla mógłby się dostać do pokarmu.
2. Mleko modyfikowane
Jego odstawienie czy zmiana może na kilka dni przywrócą względny spokój, ale później wszystko wróci do niechcianej "normy".
3. Zespół KISS
Niektórzy lekarze specjalizujący się w medycynie niekonwencjonalnej twierdzą, że u dzieci, u których występuje kolka, podczas porodu doszło do zwichnięcia kręgu szyjnego u podstawy czaszki. Nie ma żadnych podstaw, by przychylić się do tej opinii.
4. Temperament dziecka
Często rodzice dzieci z kolką mówią, że trafił im się trudny lub wymagający przypadek. Okazuje się jednak, że poza fazami płaczu ich dzieci zachowują się zupełnie normalnie, nie stwierdzono żadnych wyjątkowych zachowań mających odzwierciedlenie w występowaniu kolki.
5. Styl wychowania
Przyjmuje się, że dzieci, u których występuje kolka domagają się w ten sposób uwagi, bo są mnie noszone na rękach, czy kołysane. Badania dowodzą, że dzieci spędzające czas blisko matki, śpiące z rodzicami płacze mniej. Nie odzwierciedla się to jednak w długości płaczu charakteryzującego kolkę.