kobieta na hulajnodze
To koniec swobodnego zostawiania hulajnóg. Operatorzy będą musieli zablokować taką możliwość w aplikacjach. fot. Pixabay.com

Rząd przygotował projekt przepisów, które mają uporządkować sposób parkowania hulajnóg elektrycznych z miejskich wypożyczalni. Jeśli zmiany wejdą w życie, użytkownicy będą mogli kończyć przejazd wyłącznie w wyznaczonych strefach.

REKLAMA

Nowe zasady obejmą miejskie hulajnogi

Projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami przewiduje ważne zmiany dla osób korzystających z hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń transportu osobistego dostępnych w systemach współdzielonych.

Najważniejsza z nich zakłada, że takie pojazdy będzie można zostawiać wyłącznie w miejscach wyznaczonych przez zarządcę drogi. Nowe przepisy mają dotyczyć zarówno operatorów wypożyczalni, jak i ich klientów.

Prywatne hulajnogi na razie bez zmian

Projekt nie obejmuje właścicieli prywatnych hulajnóg. Oznacza to, że nadal będzie można zostawić własny pojazd na chodniku, jeśli w pobliżu nie ma wyznaczonego miejsca postoju. Trzeba jednak zrobić to zgodnie z obowiązującymi przepisami – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika i równolegle do niej, tak aby nie utrudniać ruchu pieszym.

Autorzy projektu chcą ograniczyć sytuacje, w których hulajnogi są porzucane przy przejściach dla pieszych, przystankach autobusowych, wejściach do budynków czy na wąskich chodnikach.

Takie przeszkody są szczególnie uciążliwe dla osób poruszających się na wózkach, seniorów, rodziców z dziećmi w wózkach oraz osób niewidomych i słabowidzących. Skupienie hulajnóg w wyznaczonych punktach ma zmniejszyć ryzyko potknięć, kolizji i innych niebezpiecznych sytuacji. Nowe przepisy mają również ułatwić usuwanie pojazdów pozostawionych poza wyznaczonymi strefami.

Operatorzy będą musieli zmienić aplikacje

Projekt zakłada roczny okres przejściowy przed wejściem nowych zasad w życie. W tym czasie samorządy będą musiały wyznaczyć odpowiednią liczbę miejsc parkingowych dla hulajnóg oraz odpowiednio je oznaczyć.

Z kolei operatorzy wypożyczalni będą zobowiązani do wdrożenia technologii geofencingu. To rozwiązanie pozwala elektronicznie wyznaczyć obszar, w którym użytkownik może zakończyć przejazd. Jeśli hulajnoga znajdzie się poza wyznaczoną strefą, aplikacja nie pozwoli zakończyć wypożyczenia. Może to oznaczać także konieczność aktualizacji aplikacji oraz zmian w umowach zawartych z gminami i zarządcami dróg.

Autorzy projektu zwracają uwagę, że same przepisy nie rozwiążą problemu, jeśli miejsc postojowych będzie zbyt mało.

Wyznaczone strefy powinny znaleźć się tam, gdzie użytkownicy rzeczywiście kończą przejazdy. W przeciwnym razie część osób może mieć problem z przestrzeganiem nowych zasad, a operatorzy będą częściej usuwać źle zaparkowane pojazdy.

Źródło: fakt.pl

Napisz do mnie na maila: anna.borkowska@mamadu.pl