logo
Zmiany w podstawie programowej WF – czy uczniowie będą więcej się ruszać? fot. Pixabay.com
Reklama.

WF na nowych zasadach – zmiany, na które czekają rodzice i uczniowie

Jako matka nie mogę patrzeć na to, jak coraz więcej dzieci rezygnuje z lekcji wychowania fizycznego, zamiast w pełni korzystać z zajęć, które miałyby rozwijać ich sprawność fizyczną i pasję do sportu. Niestety, zbyt często WF w szkołach wygląda jak przymusowa kara, która zamiast inspirować, zniechęca do aktywności. Dlatego z wielką nadzieją patrzę na zapowiedziane zmiany, które ma wprowadzić Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Barbara Nowacka, minister edukacji ogłosiła, że projekt nowej podstawy programowej z wychowania fizycznego zostanie wkrótce opublikowany i trafi pod szerokie konsultacje. Podkreśliła, że zespół ds. przygotowania tego dokumentu, w którym udział wzięli nauczyciele WF, trenerzy oraz utytułowani sportowcy, już opracował zalecenia i wytyczne. W rozmowie z PAP minister zapowiedziała, że projekt "jest już w obiegu dokumentów ministerialnych" i "w najbliższych dniach trafi do konsultacji".

Myślę, że projekt zobaczycie państwo w najbliższych dniach (...). Już czytałam rekomendacje, wytyczne zespołu; projekt już jest w obiegu dokumentów ministerialnych. Jako że to nie wymaga podręczników i dodatkowego kształcenia nauczycieli, to też daliśmy sobie czas do końca zimy – powiedziała.

Zmiany te mogą okazać się kluczowe w kontekście motywowania uczniów do aktywności fizycznej, a także dostosowania zajęć do ich indywidualnych potrzeb i możliwości.

Zwolnienia z WF – nowa perspektywa dla uczniów i rodziców

Ministra Nowacka oceniła, że nowa podstawa programowa z wychowania fizycznego "bardzo dobrze wygląda" i jest w pełni dostosowana do potrzeb uczniów. Podkreśliła, że eksperci, którzy pracowali nad projektem, położyli duży nacisk na aktywność fizyczną, różnorodność sportów oraz zaangażowanie uczniów. Chodzi o to, by dać nauczycielom i uczniom jak najlepszą możliwość wykorzystania czasu na lekcjach, z uwzględnieniem nawet osób mających trudności w ćwiczeniach.

Jednak ważnym aspektem, który minister poruszyła, jest problem częstych zwolnień z WF-u, zwłaszcza tych jednorazowych. Nowacka zauważyła, że to zjawisko jest już "plagą" i w związku z tym zaproponowane zmiany obejmują także bardziej odpowiedzialne podejście do lekcji wychowania fizycznego.

Minister podkreśliła, że rodzice powinni mieć świadomość, jak ważny jest ruch dla zdrowia ich dzieci i dbać o to, by dzieci regularnie brały udział w zajęciach. W sytuacjach, gdy dziecko nie może uczestniczyć w zajęciach tego dnia, rekomendowane jest znalezienie alternatywnych aktywności sportowych lub uzgodnienie z nauczycielem zaliczenia zajęć. Wprowadzając te zmiany, MEN chce uczyć młodzież odpowiedzialności za swoje zdrowie i aktywność fizyczną. Zmiany, które zostaną wprowadzone, mają obowiązywać od 1 września 2025 roku, co daje wystarczająco dużo czasu na wprowadzenie nowego systemu w szkołach.

Jako matka, często widzę, jak trudno jest dzieciom utrzymać motywację do aktywności fizycznej, zwłaszcza gdy mają do wyboru zbyt mało atrakcyjnych form ćwiczeń. Liczę, że te zmiany sprawią, że lekcje WF będą ciekawsze i bardziej dostosowane do współczesnych potrzeb uczniów. Dzieci nie będą musiały zmagać się z nudnymi i zbyt trudnymi zadaniami, a zamiast tego będą mogły angażować się w sport w sposób, który naprawdę je zainteresuje i zmotywuje do dbania o swoją kondycję fizyczną przez całe życie.

A co wy o tym wszystkim myślicie?

Źródło: PAP

Masz swoje zdanie na ten temat? Napisz do mnie na maila: anna.borkowska@mamadu.pl
Czytaj także: