W internecie krąży zagadka, która ma opinię trudnej, ale już na pierwszy rzut oka jest to coś, co można rozwiązać bez problemu, prawda? Mimo że wydaje się ona dla wielu osób podchwytliwa, wcale taka nie jest. Spróbujesz rozwiązać ją samodzielnie?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Matematyczne zagadki mają w sobie to, że czasem wydają się bardzo proste, a jednak łatwo się na nich wyłożyć. Nie należy do nich na pewno poniższa zagadka, którą określono w internecie jako "trudną".
Oto ona: (20:5)+(6x2). Już na pierwszy rzut oka wygląda to jak coś, co każdy zrobi w mig, prawda? Zaczynamy od podzielenia 20 przez 5, co daje nam wynik 4, potem mnożymy 6 razy 2, co daje nam 12, a na końcu dodajemy do siebie te wyniki i… voilà! Czy ty też znasz już wynik?
Kolejność wykonywania zadań
Równanie to jest proste, ale wiele osób ma z nim problem. Podczas wykonywania tego zadania trzeba pamiętać o kolejności działań matematycznych. W matematyce obowiązuje zasada:
Najpierw nawiasy.
Potem potęgowanie.
Następnie mnożenie i dzielenie, od lewej do prawej.
Na końcu dodawanie i odejmowanie, także od lewej do prawej strony.
Więc poprawny sposób rozwiązania tej zagadki to:
1. Najpierw robimy dzielenie: 20:5=4
2. Potem wykonujemy mnożenie: 6x2=12
3. Na końcu dodajemy te dwie liczby: 4+12=16
Więc wynik tej zagadki to: 16!
Dlaczego wiele osób popełnia błąd?
Zagadka jest prosta i naprawdę zastanawiamy się, jak to możliwe, że ktoś może mieć z nią problem. Sęk może tkwić w tym, że wielu ludzi pomija podstawową zasadę. Po prostu nie pamięta o kolejności działań matematycznych, a to kluczowa sprawa. Każdy wie, że w matematyce kolejność ma ogromne znaczenie.
Jeśli zaczynasz robić wszystko "od lewej do prawej" i ignorujesz nawiasy, możesz wpaść w pułapkę i wynik nie będzie zgodny z tym, co podaje matematyczna reguła. Dlatego tak ważne jest, by wykonać dzielenie, potem mnożenie i dopiero na końcu dodać te wyniki.