3! 5! 40! Pod tym równaniem opublikowanym jakiś czas temu na TikToku można przeczytać przynajmniej pięć różnych odpowiedzi. Ich autorzy są przekonani, że to oni mają rację, choć ci, którzy znają prawidłową kolejność wykonywania działań, jedynie popukają się w czoło. A ty wiesz, jaki jest wynik?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ile to jest 60÷2(3+7)? Prawidłowa odpowiedź to żadna z tych podanych wyżej – wbrew temu, co wypisują użytkownicy TikToka... Nie będę oceniać ich matematycznych zdolności – sama z matmy jestem, powiedzmy sobie szczerze, kiepska. Jednak wystarczy przypomnieć sobie zasady, których uczyliśmy się w podstawówce, by podać prawidłowy wynik.
Jaka jest prawidłowa odpowiedź?
Zacznijmy od przypomnienia sobie kolejności wykonywania działań. Prawidłowa kolejność to:
działania w nawiasach,
potęgowanie,
mnożenie i dzielenie (od lewej do prawej),
dodawanie i odejmowanie (od lewej do prawej).
W powyższym przykładzie mamy do wykonania trzy obliczenia: dzielenie, mnożenie (znak mnożenia został pominięty – zastępuje go nawias) oraz dodawanie. Zgodnie z kolejnością działań najpierw wykonujemy obliczenia w nawiasie. Dzielenie i mnożenie mają taki sam priorytet, zatem należy zacząć je rozwiązywać od lewej do prawej strony. Obliczenia powinny wyglądać:
60÷2(3+7)=?
60÷2(10)=?
30(10)=300
Prawidłowy wynik to 300.
Wśród propozycji odpowiedzi pojawiły się 3, 5, 6, 35, 40... O ile 3 jestem w stanie zrozumieć (taką odpowiedź uzyskamy, jeśli najpierw pomnożymy 2 przez 10, a dopiero później podzielimy 60), o tyle pozostałe? Nie mam pojęcia.
Te odpowiedzi pokazują jednak, że nawet z pozoru banalne równanie może wywołać konsternację – również wśród tych, którzy szkołę skończyli niedawno lub wciąż do niej chodzą (największy odsetek wśród użytkowników TikToka stanowią młodzi dorośli z pokolenia Z między 18. a 24. rokiem życia – podaje serwis thesocialshepherd.com).