Program darmowych szczepień przeciw HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego, ruszył 1 czerwca 2023 r. Od 1 września 2024 roku bezpłatne szczepienia przysługują już dzieciom od 9. do 14. roku życia, a możliwość zaszczepienia będzie także w szkolnych punktach szczepień. Barbara Nowacka razem z Izabelą Leszczyną postanowiły zachęcić uczniów do szczepień.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka angażuje się bardzo w różne medialne wydarzenia związane ze szkolnictwem. Często udziela wywiadów i komentarzy w telewizji i radiu, kiedy odpowiada na pytania dotyczące naprawy resortu edukacji. Teraz razem z Izabelą Leszczyną, ministrą zdrowia, postanowiła wziąć udział w pewnym nagraniu.
Wczoraj (5.09.2024) odbyła się konferencja prasowa z udziałem wspomnianych pań dotycząca szczepień przeciw HPV. Ministerstwa Edukacji Narodowej i Zdrowia połączyły siły, by wspólnie zająć się kampanią, która rusza w szkołach od początku września. Dotyczy ona programu darmowych szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV dla dzieci i młodzieży między 9. a 14. rokiem życia.
Szefowe resortów po konferencji nagrały krótki film, na którym idą szkolnym korytarzem i zachęcają uczniów do bezpłatnych szczepień, a do lekarzy apelują, by informowali pacjentów o takiej możliwości. Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca dyrektorów szkół do wzięcia udziału w programie.
Dzięki niemu w szkołach będą zorganizowane punkty szczepień, gdzie uczniowie będą mogli się zaszczepić przeciw wirusowi, który wywołuje m.in. raka szyjki macicy. W nagraniu, które obie kobiety umieściły w mediach społecznościowych, zachęcają także rodziców do tego, by szczepili dzieci. Zaznaczają, że szczepionka ma przeciwdziałać rakowi, którego wywołuje wirus HPV.
Program darmowych szczepień w szkołach
Na konferencji Barbara Nowacka mówiła: – Program szczepień przeciw HPV już działa, ale teraz za zgodą rodziców dzieci będą mogły zostać zaszczepione w bezpiecznych warunkach szkolnych. Program finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia i wspierany przez MEN. To ważna inicjatywa edukacyjna, która pokazuje, jak istotna jest profilaktyka i jak szczepienia mogą uratować życie.
A ministra zdrowia, Izabela Leszczyna dodała: – Już od połowy sierpnia komunikujemy się ze szkołami: wysłaliśmy pakiet informacyjny, o programie i informację, jak wziąć w nim udział. Dziękuję organizacjom pacjenckim i NGOsom za zaangażowanie w edukację i promowanie tego programu.
Oba resorty na swoich facebookowych stronach wymieniły wytyczne, które są ważne: "Szczepienie – najważniejsze informacje:
jest przeznaczone dla dzieci od 9. do 14. roku życia,
składa się z 2 dawek szczepionki podawanych w odstępie od 6 do 12 miesięcy,
od 1 września 2024 r. można zaczepić dziecko również w szkole,
skierowanie nie jest wymagane.
Pamiętaj, że szczepienie przeciw HPV jest zalecane, ale nie jest obowiązkowe" – czytamy na w mediach społecznościowych MEN i MZ.
Warto dodać, że szczepionka przeciw HPV, żeby była skuteczna, musi być podana w 2 dawkach, które są dostępne w ramach programu dla dzieci i młodzieży. Odstęp między podanymi dawkami musi wynosić pod 6 do 12 miesięcy. Program szczepienia jest realizacją założeń Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.