O ile tabliczkę mnożenia do 100 większość z nas ma w małym palcu, o tyle mnożenie większych liczb może sprawiać nam kłopot. Choć to zadanie właśnie tego od nas wymaga, jeśli wykażemy się sprytem, obejdziemy się bez kalkulatora.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
To działanie to świetna powtórka wiedzy zdobytej w podstawówce – prawidłowej kolejności wykonywania działań. Dla przypomnienia:
najpierw działania w nawiasach,
następnie mnożenie i dzielenie (od lewej do prawej strony),
na końcu dodawanie i odejmowanie (od lewej do prawej strony).
W tym przykładzie mamy nie tylko nawiasy, ale też trzy działania: dodawanie, mnożenie i odejmowanie. By prawidłowo go rozwiązać, musimy wykonywać obliczenia w odpowiedniej kolejności.
Zadanie z ósemkami: rozwiązanie
Zaczynamy zatem od działania w nawiasie. Następnie wykonujemy mnożenie, później dzielenie. Na samym końcu dodajemy. Obliczenia powinny więc wyglądać tak:
8+8(8x8)÷8=?
8+8(64)÷8=?
8+512÷8=?
8+64=72
Prawidłowa odpowiedź to 72 i taki też wynik najczęściej pada w odpowiedziach internautów, którzy podjęli się tego wyzwania. Zdarzają się również odpowiedzi 128 i 8 – chyba ktoś nie uważał na lekcjach?
Pomnożenie w pamięci 8 przez 64 może okazać się za trudne, jednak tak naprawdę wcale nie musimy tego obliczać. Zobaczcie: najpierw należy pomnożyć 8 przez 64, a następnie podzielić uzyskany wynik przez 8... Tak, jakbyśmy wcześniej w ogóle nie wykonywali mnożenia.
Podejrzewam, że na sprawdzianie z matematyki by to nie przeszło, ale jeśli zignorujemy te dwa działania, uzyskanie prawidłowego wyniku będzie łatwiejsze i nie będziemy musieli wykonywać mnożenia na większych liczbach.