mamDu_avatar

Od jesieni polskie szkoły mają być wielopokoleniowe. MEN zdradza plan

Karolina Stępniewska

30 kwietnia 2024, 09:20 · 2 minuty czytania
Szkoła jak rodzina: z dziadkiem, babcią i wnukami. Taki pomysł na edukację ma MEN. – Od jesieni tego roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły wielopokoleniowej, szkoły otwartej – zapowiada ministra Barbara Nowacka. Co to znaczy?


Od jesieni polskie szkoły mają być wielopokoleniowe. MEN zdradza plan

Karolina Stępniewska
30 kwietnia 2024, 09:20 • 1 minuta czytania
Szkoła jak rodzina: z dziadkiem, babcią i wnukami. Taki pomysł na edukację ma MEN. – Od jesieni tego roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły wielopokoleniowej, szkoły otwartej – zapowiada ministra Barbara Nowacka. Co to znaczy?
W Europejskim Dniu Solidarności Międzypokoleniowej Barbara Nowacka przedstawiła plany utworzenia szkół wielopokoleniowych i spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 26 w Warszawie. fot. Tomasz Jastrzebowski/Reporter/EastNews
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Podczas konferencji zorganizowanej w Europejskim Dniu Solidarności Międzypokoleniowej (29 kwietnia) swoje siły połączyły ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz i ministra edukacji Barbara Nowacka. Szefowa resortu edukacji przedstawiła plan współpracy obu ministerstw.


Szkoła wielopokoleniowa od jesieni

– Od jesieni tego roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły wielopokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega też na włączaniu osób starszych i wsparciu młodzieży w uczeniu się osób starszych – mówiła Nowacka. – Dzieci mogą wiele nauczyć dziadków, mogą pokazać, w jaki sposób obsługiwać nowoczesne narzędzia, jakich słów warto używać.

W ramach projektu "Szkoła międzypokoleniowa" budynki szkolne będą udostępniane na różnego rodzaju zajęcia z udziałem seniorów, np. z kompetencji cyfrowych. Jak donosi PAP, ma to dotyczyć przede wszystkim placówek, które ze względu na niż demograficzny pustoszeją. 

– Szkoły będą otwierały swoje przestrzenie tak, by w tych budynkach mogły razem działać dzieci, młodzież i osoby starsze – mówiła Okła-Drewnowicz. Podkreślała też wagę solidarności międzypokoleniowej w polityce senioralnej państwa. – Nie ma innego wyjścia, musimy tak budować przestrzeń, by to wyzwanie, jakim jest starzejące się społeczeństwo, było też wartością. Jest to możliwe, jeśli zrozumiemy to jako społeczeństwo i podejmiemy działania na szczeblu edukacyjnym.

Aktywna szkoła

To niejedyny rządowy projekt, który zakłada wykorzystanie szkolnej infrastruktury do integracji lokalnych społeczności. 2 kwietnia ruszył nabór do programu Ministra Sportu i Turystyki "Aktywna Szkoła" realizowanego przez Fundację Orły Sportu. Tu również stawia się na wielopokoleniowość. 

– Zachęcam do zdjęcia kłódek z furtek i płotów wokół szkolnych obiektów sportowych poza godzinami lekcyjnymi oraz w dni wolne od zajęć szkolnych. Zapraszam samorządy i lokalne społeczności – zapełnijmy wspólnie aktywnymi rodzinami sale gimnastyczne, boiska i Orliki w całej Polsce. Naszą intencją jest aktywizacja społeczności wokół obiektów sportowych, które do dziś były zamknięte i niedostępne. Ministerstwo dofinansuje zarówno brakujący sprzęt, jak i wynagrodzenia dla animatorów zajęć – mówił Sławomir Nitras, Minister Sportu i Turystyki.

W ramach programu "Aktywna szkoła" samorządy i organy prowadzące szkoły mogą otrzymać dofinansowanie:

  •  zadania "Aktywny weekend", czyli zajęć organizowanych na szkolnych obiektach sportowych w weekendy (a w wakacje od poniedziałku do piątku) dla społeczności lokalnej, w szczególności dla dzieci i młodzieży.
  • Zadania "Aktywny Orlik", czyli zajęć i wydarzeń sportowych na obiektach sportowych powstałych w ramach rządowego programu inwestycyjnego "Moje Boisko – Orlik 2012" przez 7 dni w tygodniu z wyłączeniem świąt. 
  • Zadania "Aktywny do kwadratu", czyli zajęć pozalekcyjnych sportowych dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

źródła: pap.pl, gov.pl, infor.pl, radiozet.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/143789,rada-dla-mlodych-od-seniorow-kazdy-ma-inna-jak-zyc-szczesliwie