Dziś wiele osób pragnie być fit, zdrowo się odżywiać i regularnie się ruszać. Coraz bardziej świadomi wiemy, że chodzi nie tylko o wygląd zewnętrzny, ale o nasze zdrowie, to przecież inwestycja w naszą przyszłość. Zadziwiające jest jednak to, że mało kto myśli w ten sposób o swoim mózgu. Czy wiesz, że jego też warto regularnie gimnastykować, rozwiązując działania matematyczne?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Gra w kalambury, zagadki słowne, memory czyszachy to świetny sposób na ćwiczenie logicznego myślenia, refleksu i koncentracji. Świetnym pomysłem są także wszelkie działania matematyczne.
To, co kiedyś kojarzyło ci się jedynie ze sprawdzianem, dziś z powodzeniem może być świetnym ćwiczeniem dla twojego mózgu. Taka aktywność przyniesie ci wiele korzyści w codziennym życiu. W końcu każdy z nas chce jak najdłużej zachować sprawność umysłową na wysokim poziomie. Gotowy na wyzwanie?
Oto proste działanie matematyczne z poziomu szkoły podstawowej. Dasz radę je rozwiązać?
12−9÷3×4+2=?
Jesteś w stanie podać prawidłową odpowiedź bez korzystania z kalkulatora?
Licząc od lewej do prawej, otrzymamy wynik 6, tylko że to błędna odpowiedź!
Kolejność jest ważna
To ciekawe, że z czasem człowiek zapomina, że jest coś takiego jak kolejność wykonywania działań, a do zadań do działań matematycznych podchodzi jak do... czytania. Przecież to nie język polski!
Może to kwestia tego, że ciągle musimy coś czytać, a działania matematyczne najpewniej rozwiązywaliśmy ostatnio w szkole średniej. Niestety wykonywanie obliczeń od lewej do prawej, w tym konkretnym przypadku, to olbrzymi błąd, a wynik będzie... bzdurą.
Przypomnijmy, arytmetyka jest częścią matematyki obejmującą działania na liczbach. Posiada określone zasady, dzięki którym jesteśmy w stanie prawidłowo wykonywać działania matematyczne. Wśród nich mamy także kolejność wykonywania działań. Jaka jest dokładnie ta kolejność?
nawiasy,
potęgi,
mnożenie i dzielenie (od lewej do prawej),
dodawanie i odejmowanie (od lewej do prawej).
Zgodnie z tym schematem zaczynamy od dzielenia i mnożenia, które wykonamy w kolejności ich występowania od lewej do prawej. A na koniec wykonamy odejmowanie i dodawanie, czyli: