Nawet przy rozwiązywaniu tak nieskomplikowanego równania można popełnić błąd – wystarczy zapomnieć o prawidłowej kolejności działań i zacząć obliczenia od lewej do prawej strony. Pomylić się – ludzka rzecz. To, co wywołuje kontrowersje, to fakt, że na X (dawnym Twitterze) wśród możliwych odpowiedzi w ogóle nie uwzględniono prawidłowego wyniku.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ile to jest 2+2x4? To równanie zyskało popularność w 2021 roku. Wtedy też użytkownik dawnego Twittera opublikował ankietę z działaniem i czterema odpowiedziami do wyboru: 16, 15, 14 i 13. Jeśli przed dobrnięciem do tego momentu tekstu udało ci się obliczyć to równanie, wiesz, że żadna z tych odpowiedzi nie jest prawidłowa. No, chyba że umknęła ci wiedza z podstawówki o prawidłowej kolejności wykonywania działań arytmetycznych.
Jaka jest poprawna odpowiedź?
Prawidłowa kolejność to:
działania w nawiasach,
potęgowanie,
mnożenie i dzielenie (od lewej do prawej),
dodawanie i odejmowanie (od lewej do prawej).
Zatem prawidłowe rozwiązanie, mając w pamięci, że najpierw mnożymy, a następnie dodajemy, to:
2+2x4=?
2+8=10
Prawidłowy wynik to 10.
Problem w tym, że wśród proponowanych na Twitterze odpowiedzi zabrakło tej prawidłowej. Dlatego też wiele osób (aż 59 proc. ankietowanych) wskazało, że wynik to 16. Aby go uzyskać, należało wykonać działanie od lewej do prawej strony:
2+2x4=?
4x4=16
Jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź
"Nie wiem, co stresuje mnie bardziej: fakt, że 26 proc. ankietowanych uznało, że prawidłowy wynik to 13, czy fakt, że prawidłowego wyniku w ogóle nie uwzględniono w odpowiedziach" – skomentował jeden z użytkowników X, a zacytował go matematyk Presh Talwalkar.
W krótkim filmie Talwalkar odnosi się do kontrowersji i przypomina, że jest tylko jedno prawidłowe rozwiązanie tego równania (10!). Jeśli nie przekonuje cię to wyjaśnienie, wpisz równanie w wyszukiwarkę lub oblicz przy pomocy kalkulatora.