To z pozoru łatwe równanie wzbudza niemałe kontrowersje. Jaki jest prawidłowy wynik: 288 czy 2? Chociaż dziś uznaje się, że tylko jedna z tych odpowiedzi jest właściwa, nieco ponad 100 lat temu byłaby uznana za błędną. Podejmiesz wyzwanie i rozwiążesz to działanie bez kalkulatora?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
To równanie możesz obliczyć w pamięci lub na kartce, jeśli ostatnie działanie sprawi ci problem. Choć wygląda na łatwe, jest kilka haczyków, przez które odpowiedź wcale nie jest taka oczywista.
Jak prawidłowo rozwiązać to równanie?
Aby obliczyć prawidłowo wynik, należy przypomnieć sobie ze szkoły podstawowej, w jakiej kolejności należy wykonywać działania. Prawidłowa kolejność to:
nawiasy,
potęgi,
mnożenie i dzielenie (od lewej do prawej),
dodawanie i odejmowanie (od lewej do prawej).
Zgodnie z tą wiedzą w poniższym równaniu najpierw należy dodać do siebie dwie liczby w nawiasie. Następnie wykonujemy pozostałe działania od lewej do prawej strony. Pozostały nawias traktujemy jak znak mnożenia. Mnożenie i dzielenie mają ten sam priorytet, zatem zaczynamy od dzielenia, a następnie mnożymy:
48÷2(9+3)=?
48÷2(12)=?
24x12=288
Prawidłowy wynik to 288.
Dlaczego to równanie wzbudza kontrowersje?
To działanie może sprawić problem, jeśli:
potraktujemy pozostały nawias nie jako znak mnożenia, ale jako zwykły nawias, od którego zgodnie z kolejnością działań należy zacząć,
słusznie potraktujemy pozostały nawias jako znak mnożenia, ale zapomnimy, że mnożenie i dzielenie są tak samo ważne i jeśli pojawiają się w równaniu, przy obliczeniach należy zacząć od lewej strony.
W takiej sytuacji możemy uzyskać błędne działanie:
48÷2(9+3)=?
48÷2(12)=?
48÷24=2
Co ciekawe, nieco ponad 100 lat temu wynik 288 byłby uznany za błędny. Zasadę, która obowiązywała jeszcze w 1917 roku, szczegółowo omawia matematyk Presh Talwalkar na swoim kanale na YouTubie MindYourDecisions:
Jeśli nie masz pewności, czy 288 to prawidłowy wynik, wpisz powyższe równanie w Google, a wyszukiwarka pokaże właściwe rozwiązanie.