zagadka matematyczna z 1917 roku
To równanie wzbudza wątpliwości od ponad 100 lat. Fot. mamaDu.pl
Reklama.

Z tym równaniem bez problemu poradzą sobie uczniowie i uczennice podstawówki – zgodnie z podstawą programową już w 4 klasie poznaje się kolejność wykonywania działań arytmetycznych. Dla przypomnienia prawidłowa kolejność to:

  • działania w nawiasach,
  • potęgowanie,
  • mnożenie i dzielenie,
  • dodawanie i odejmowanie.
  • Jeśli działanie ma ten sam priorytet (mnożenie i dzielenie, dodawanie i odejmowanie), równanie rozwiązuje się po kolei, od lewej do prawej strony.

    Zagadka matematyczna: jak rozwiązać to równanie?

    Jak w takim razie rozwiązać równanie: 8÷2x4? Najpierw musimy podzielić 8 przez 2, a następnie pomnożyć otrzymany wynik przez 4.

    8÷2x4=? 4x4=16

    Prawidłowa odpowiedź to 16.

    Niektórzy jednak ignorują zasady i traktują mnożenie jako działanie o wyższym priorytecie niż dzielenie. Zaczynają więc od pomnożenia 2 przez 4. Następnie dzielą 8 przez uzyskany wynik:

    8÷2x4=? 8x8=1

    Nie jest to jednak prawidłowe rozwiązanie.

    Równanie, które dzieli od ponad 100 lat

    Dokładnie to równanie pojawiło się w 1917 roku w periodyku "The American Mathematical Monthly" wydawanym przez Stowarzyszenie Matematyczne Ameryki (ang. Mathematical Association of America). Już wtedy matematycy nie mieli żadnych wątpliwości, że odpowiedź może być tylko jedna i jest to 16, gdyż zgodnie z zasadami algebry dzielenie i mnożenie są sobie równe, więc działania należy wykonywać od lewej do prawej.

    Dokładne wyjaśnienie tego przykładu możecie zobaczyć w poniższym filmie:

    Udało wam się prawidłowo rozwiązać to równanie?

    Czytaj także: