Spotkania z dalszą rodziną, która nie zna nas i nie rozumie tak, jak byśmy tego chcieli, nie muszą oznaczać problemów. Nie muszą być okazją do przykrych słów, komentarzy. Mamy prawo się przed nimi chronić, a jako rodzice mamy obowiązek chronić przed nimi nasze dzieci.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Głęboko wierzę, że podstawą w kwestii relacji rodzinnych jest odpuszczenie i niezakładanie z góry złych intencji innych. Dopiero kiedy uda nam się osiągnąć ten stan, możemy uczestniczyć świadomie w spotkaniach rodzinnych przy wspólnym stole. I mogą paść różne słowa. Niektóre z nich mogą być tylko niestosowne, niektóre krzywdzące.
Zamiast agresji i kontrataku, spróbujmy mądrością i spokojem rozbroić kogoś mniej lub bardziej zamierzony "ostrzał".
Na przykład tak, jak w poście psycholożek poniżej.
Znane scenariusze
Kiedy ktoś mówi do naszego dziecka: "Dlaczego jesteś taki nieśmiały?", zamiast patrzeć, jak naszemu dziecku napływają łzy do oczu, odpowiedzmy za niego: "Tak, nasz syn ma wrażliwą naturę obserwatora. Kochamy to w nim".
Scena druga: Ciocia wyciąga ramiona do twojego dziecka z okrzykiem "Hej, daj cioci buzi!". Możemy odpowiedzieć spokojnie: "Wygląda na to, że Helena nie ma ochoty na ten rodzaj czułości. Może zamiast tego przybijecie piątkę?".
Scena trzecia: Członek rodziny próbuje wchodzić w rolę rodzica dla twojego dziecka. Zareaguj: "Jestem tutaj, mam nad wszystkim kontrolę. Pozostań przy radości z bycia babcią/dziadkiem, rodzicielstwo zostaw mnie".
Scena czwarta: Ktoś z rodziny opowiada szczegóły z życia twojego dziecka, bez jego zgody. Jak możesz zareagować? Powiedz: "Doceniam twoją troskę, ale wierzymy, że nasza córka zasługuje na prywatność. Skupmy naszą uwagę na innym temacie tego wieczoru, dobrze?".
Takich scen może być wiele. Niemal każdy z nas je zna. Może również nie być łatwo powiedzieć zdania powyżej, postawić granice. Nikt nie mówił, że rodzicielstwo jest łatwe. To jednak ważne, byśmy pokazali naszym dzieciom, że jesteśmy z nimi, trzymamy ich stronę i nie ma w nas zgody na ich zniewagę/naruszanie ich granic.