Kombinezon to zimą absolutny must-have każdego przedszkolaka. Odzież dostosowana do szaleństw na śniegu pozwala przecież na swobodną zabawę, ale i zapewnia odpowiedni ochronę. Rodzice coraz chętniej sięgają po narciarskie kombinezony jedno- i dwuczęściowe z membraną, nawet jeśli nie planują uprawiania sportów zimowych. Warto jednak wiedzieć, jak zadbać o taką odzież, by jej nie zniszczyć. Nietrudno tu o błąd.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Dobry kombinezon nie tylko nie przepuszcza wody, ale także zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu skóra pod kurtką może oddychać, a maluch się nie poci podczas szaleństw. Odzież taka świetnie się sprawdza nie tylko na stoku, ale i w przedszkolu, dlatego rodzice często decydują się na lepszą odzież z membraną.
Jak prać kombinezon?
Kombinezon należy co jakiś czas przeprać. Przedszkolaki potrafią się o to skutecznie postarać. Jak zrobić to w domu, by nie stracił swoich właściwości? Trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Oczywiście zawsze postępuj zgodnie z rekomendacjami producenta dotyczącymi metod prania, dopuszczalnej temperatury oraz odpowiedniego programu prania, zazwyczaj jednak wyglądają one podobnie:
Przed praniem należy opróżnić wszystkie kieszenie, zapiąć wszystkie zamki i zatrzaski. Kombinezon z membraną najlepiej prać osobno, bez kontaktu z innymi ubraniami. Dzięki temu powłoka będzie w stu procentach bezpieczna.
Odzież narciarską należy prać w niskiej temperaturze maksymalnie 30 stopni i na małej liczbie obrotów (400-600). Ustaw program na: pranie ręczne, tkaniny delikatne lub odzież sportowa.
Kurtek i kombinezonów się nie wiruje, gdyż istnieje ryzyko, że w membranie mogą powstać mikrouszkodzenia. Wodę trzeba jedynie odpompować.
Nie używaj bębnowej suszarki do ubrań (chyba że posiada odpowiedni program), kombinezonu także nie wieszaj na kaloryferze. Odzież najlepiej pozostaw do samodzielnego wyschnięcia rozwieszoną na wieszaku.
Nie prasuj.
Ten błąd może zniszczyć kombinezon
W przypadku odzieży membranowej zabronione jest stosowanie proszku i płynu do prania, a także płukanek, wybielaczy i podobnych produktów. Mogą one zatkać membranę oraz zmniejszyć elastyczność materiału.
Przed uruchomieniem pralki koniecznie oczyścić podajnik z resztek proszku, a potem nalej do niego specjalnego płynu. Na rynku znajdziesz mnóstwo produktów przeznaczonych do prania odzieży wodoodpornej, znajdziesz je w drogeriach oraz w sklepach z odzieżą i sprzętem sportowym.
W ten sposób upierzesz kombinezon z powodzeniem w domu, nie ryzykując, że straci swoje właściwości, na których tak bardzo ci zależy.