Millenialsi są już passe, pokolenie Z weszło z mniejszym lub większym przytupem w dorosłe życie. Pokoleniu Alfa przypada teraz główna rola w wykreowaniu naszej wspólnej przyszłości. Jaka ona będzie?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Pokolenie Alfa jest pierwszym, które urodziło się w całości w trzecim tysiącleciu. Nazwa więc ma na celu zdefiniowanie grupy jako pierwszej: Alfa to pierwsza litera greckiego alfabetu.
Co wyróżnia pokolenie, którego najstarsi członkowie mają w tym momencie nie więcej niż 13 lat? Jakie są ich główne cechy?
Pokolenie Alfa jest nierozerwalnie związane z rozwojem technologii i globalną cyfryzacją. To osoby, które swoje życie wiążą z technologią, swoje postawy kształtują, zapatrując się w osoby wpływowe w sieci. Nigdy się "nie rozłączają".
Te dzieci to globalny eksperyment
O dzieciach tego pokolenia mówi się, że są częścią "niezamierzonego globalnego eksperymentu", w ramach którego przed dziećmi umieszczało się ekrany i butelki jednocześnie.
Nie znają cierpliwości, oczekiwanie nie jest ich najmocniejszą stroną. Polegają na natychmiastowych informacjach i komunikacji. Są osadzeni w teraźniejszości, nie oglądają się za siebie.
Różnorodność stanowi jeden z ich standardów. Kobiety Alfa będą stanowić o sobie, dominować w miejscach pracy, nie godzić się na półśrodki, na nierówności wynikające z płci.
Naukowcy przewidują, że czynniki życiowe, takie jak monogamiczne związki, małżeństwo, dzieci czy troska o godną emeryturę, ulegną opóźnieniu, mniej więcej tak, jak w przypadku poprzednich pokoleń. Pokolenie Alfa nie myśli nadmiernie o przyszłości, nie wiążę się zobowiązaniami. Decyzje podejmuje spontanicznie, kieruje się sercem i emocjami.
Wielką siłą Pokolenia Alfa jest edukacja. Oczekuje się, że grupa będzie najlepiej formalnie wykształconą zbiorowością ze wszystkich dotychczasowych pokoleń.
Ciemne strony pokolenia Alfa
Pokolenie Alfa, jako dzieci wychowane w świetle ekranów, mają jednocześnie silne tendencje do uzależnień i zaburzeń zdrowia psychicznego przez nadmierne korzystanie z technologii.
To wielkie zagrożenie, z którym nie bardzo wiemy, jak działać. Współczynnik depresji i nałogów związanych z nowymi technologiami rośnie z roku na rok. Już wśród tak młodych dzieci. Uzależnienie od gier komputerowych, mediów społecznościowych, komunikatorów.
Odsuwając się od pierwotnych instynktów, czucia, tradycji, więzi rodzinnych i społecznych, kontaktu skóra do skóry z drugim człowiekiem, pokolenie Alfa traci coś nieodwracalnie.
Czy będzie w stanie w drodze ewolucji dostosować się do nowych warunków życia tak, by nie były one dla niego wyniszczające?