mamDu_avatar

Tak zbudujesz swoją siłę psychiczną. Oto 7 zdrowych granic, które warto stawiać

Martyna Pstrąg-Jaworska

18 sierpnia 2023, 14:07 · 3 minuty czytania
Stawianie granic i silna psychika to ważne kwestie w budowaniu poczucia własnej wartości. Dzięki umiejętności stawiania granic tam, gdzie przestajemy się czuć komfortowo, wzmacniamy swoją psychikę i stajemy się odporniejsi. Oto 7 kroków, na które warto zwrócić uwagę, ustalając swoje własne granice.


Tak zbudujesz swoją siłę psychiczną. Oto 7 zdrowych granic, które warto stawiać

Martyna Pstrąg-Jaworska
18 sierpnia 2023, 14:07 • 1 minuta czytania
Stawianie granic i silna psychika to ważne kwestie w budowaniu poczucia własnej wartości. Dzięki umiejętności stawiania granic tam, gdzie przestajemy się czuć komfortowo, wzmacniamy swoją psychikę i stajemy się odporniejsi. Oto 7 kroków, na które warto zwrócić uwagę, ustalając swoje własne granice.
Silna psychika w dużej mierze zależna jest od tego, czy umiemy postawić granice. fot. Ben Mack/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Silna psychika = stawianie granic

Aby być silną psychicznie i rozumieć swoje emocje, warto dbać o to, jak dajemy się traktować innym. Dzisiejsze pokolenie rodziców to często osoby, które wychowano bez szacunku do ich emocji, samopoczucia czy cielesności, a wielu z nas nie radzi sobie np. z toksycznymi relacjami. Dlatego ważne w budowaniu u nich silnej psychiki jest stawianie granic.


Ustalanie swoich granic najlepiej zaczynać od myślenia o tym, co nam odbiera komfort albo budzi w nas irytację. Psycholodzy wymieniają 7 aspektów życia każdego człowieka, które powinno się uwzględniać w stawianiu granic i pracy nad swoją siłą psychiczną. Oto one:

1. Fizyczność

Nie chodzi tylko o to, że dotykanie brzucha ciężarnej to mocne przekroczenie granicy poczucia komfortu. Chodzi też o różne gesty, dotyk, przytulanie, a nawet to, jak ktoś inny bierze na ręce twoje dziecko lub głaszcze psa czy kota.

2. Przedmioty

Rzeczy materialne, które należą do ciebie, traktujesz osobiście. Każdy czuje się źle, kiedy ktoś narusza jego intymną przestrzeń w domu, prawda? Granice w tej materii oznaczają np. odmowę pozwalania komuś na pożyczenie auta, wchodzenie do sypialni czy korzystanie z laptopa, w którym ma się osobiste sprawy.

3. Kwestie duchowości, religii i wiary

Są osoby, które nie chcą rozmawiać o swojej religii, nie chcą znać opinii innych w kwestii wiary czy nienawiści do kogoś ze względu na religię. Jeśli więc twoje dziecko chodzi na religię, bo wychowujesz je w wierze, możesz postawić jasną granicę w rozmowach, gdy ktoś będzie starał się ciebie przekonać do swojego odmiennego zdania.

4. Emocje

Jeśli uważasz, że twoje emocje należą tylko do ciebie i nie chcesz się nimi z nikim dzielić, masz do tego prawo. Może to dotyczyć uczuć albo konkretnej historii związanej np. z twoim dzieciństwem.

5. Czas

Wiele osób czuje się przebodźcowanych ciągłym przebywaniem wśród ludzi i czuje presję społeczną związaną z oczekiwaniami związanymi z rodziną i bliskimi. Jeśli nie chcesz, żeby rodzina pytała cię o planowanie dzieci, małżeństwa i wszelkich tego typu kwestii, powinnaś jasno powiedzieć, że to twoja granica i nie chcesz, żeby ktoś ją przekraczał. Są osoby, które chcą o tym rozmawiać, i takie, które takie sprawy traktują wyjątkowo intymnie.

6. Pieniądze

Oprócz partnera, z którym masz ustalone sprawy finansowe, nikt nie powinien wtrącać się w to, jak i na co wydajesz pieniądze. Masz też prawo do tego, żeby odmówić komuś pożyczki albo wydać pieniądze na dodatkowe zajęcia dla dziecka, o których ono marzy, a ciebie na nie stać.

7. Intelekt

Nikt nie powinien mieć realnego wpływu na to, o czym myślisz i jakie masz pomysły. Brzmi to dość górnolotnie, ale chodzi przede wszystkim o to, by inni szanowali twoje opinie w różnych kwestiach. Możemy się różnić, ale najważniejsze jest to, by podczas wyrażania swojego zdania nie czuć, że dana myśl budzi w innych np. nienawiść. Warto mówić głośno o tym, że wymagamy szacunku wobec tego, czym się z innymi dzielimy.

Chodzi o to, by nauczyć się asertywności, mówienia o sobie i swoich potrzebach, bo dzięki temu wzmacniamy również swoją siłę psychiczną i poczucie własnej wartości. To ważne kwestie, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu, np. w pracy, szkole, życiu rodzinnym.

Źródło: psychologytoday.com

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/165472,odpornosc-psychiczna-tych-13-rzeczy-nie-robia-silne-wewnetrznie-kobiety?fbclid=IwAR26Wd14ZlC9oWJ9H_vGSIYvMM9xU-4ZCdqLAm8T2Ar3ykNeAMTMj1L7qC8