
Jak już kobieta w ciążę zajdzie, to traktowana jest jak chodzący inkubator. Nikt nie myśli o niej, tylko zawsze najważniejsze jest dziecko. Ciotki, wujkowie i babki nieustannie radzą tej biednej kobiecie, co ma robić: "Nie siadaj tak, nie jedz tego, nie patrz przez wizjer, bo dziecko będzie zezowate, bo się okręci pępowiną, zawiń w czerwoną wstążeczkę...". To jakieś szaleństwo. Czytaj więcej
Katarzyna Bosacka, jako matka trójki dzieci, z czwartym w drodze nasłuchała się ich setki razy. Przesądy – w większości katastroficzne, możemy podzielić właściwie na trzy grupy. Pierwsza dotycząca wyglądu i urody dziecka, druga – dotyczy jego zdrowia i krzywdy, którą nieroztropna matka ignorująca przesądy możemy mu zrobić, a trzecia dotyczy bezpośrednio samej kobiety w ciąży.
Ciężarna nie może w ogóle patrzyć na nic i nikogo brzydkiego, bo w efekcie brzydkie będzie jej dziecko. W ciąży nie wolno również siadać po turecku, bo maluch będzie miał krzywe nogi. Przesądy wprost mówią również o udziale matki we wszelkich znamionach na skórze noworodka. Jak matka w ciąży się przestraszy i dotknie jakiejś części ciała (twarzy, ręki), to dziecko w tym miejscu będzie miało znamię. Ten przesąd ma jeszcze popularną wersję z oparzeniem. – Będąc w ciąży, smażyłam kotlety i olej prysnął mi na rękę, wtedy moi rodzice wpadli w panikę. Nie wiedziałam czemu. Okazało się, że jeśli będąc w ciąży, poparzysz się, dziecko w tym miejscu będzie miało znamię czy też liszaj. Najpierw zaczęłam się śmiać, ale gdy dalej patrzyli na mnie z przerażeniem, sama zaczęłam się nad tym zastanawiać. Na szczęście mój synek nie ma żadnych myszek czy liszai – mówi z uśmiechem Sylwia Błaszczak. "Myszki" mogą pojawić się u dziecka również od samego patrzenia na ogień.
3. Kobiety w ciąży
Najpopularniejsze żywieniowe zakazy ciążowe dotyczą sera pleśniowego i kwaśnych rzeczy. W pierwszym przypadku chodzi o zakażenie groźnymi bakteriami, a w drugim o skwaśniałe mleko w piersiach. Wpływ na mleko ma również dzielenie się jedzeniem w czasie ciąży. Kobieta nie powinna tego robić, bo po porodzie będzie miała za mało pokarmu. Ciężarnej nie wolno ponadto siadać tyłem do kierunku jazdy w samochodzie i autobusie. Inaczej dziecko ułoży się pośladkowo i konieczne będzie cesarskie cięcie. Bezpośredni wpływ na przebieg porodu ma również krawcowa, która przypięła coś na ubraniu ciężarnej szpilką (np. biorąc miarę). To może spowodować problemy z urodzeniem łożyska.
PS. Kobieta, która chce zajść w ciążę, powinna usiąść na miejscu, na którym przed chwilą siedziała ciężarna.