mamDu_avatar

Apel matki po śmierci trzylatka z Rzeszowa. Obudźcie się, przedszkola i żłobki

Magdalena Woźniak

12 lipca 2023, 10:51 · 2 minuty czytania
Winogrona stanowią trzecią najczęstszą przyczynę zadławienia związanego z jedzeniem wśród dzieci. Lekarze nie mają wątpliwości: rodzice i opiekunowie nie są świadomi ryzyka i narażają dzieci na utratę zdrowia lub życia.


Apel matki po śmierci trzylatka z Rzeszowa. Obudźcie się, przedszkola i żłobki

Magdalena Woźniak
12 lipca 2023, 10:51 • 1 minuta czytania
Winogrona stanowią trzecią najczęstszą przyczynę zadławienia związanego z jedzeniem wśród dzieci. Lekarze nie mają wątpliwości: rodzice i opiekunowie nie są świadomi ryzyka i narażają dzieci na utratę zdrowia lub życia.
Zagrożenie utraty zdrowia lub życia w wyniku zakrztuszenia się winogronem jest realne. Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Zakrztuszenie się winogronem

11 lipca Polską wstrząsnęła kolejna tragedia z udziałem małego dziecka. W Rzeszowie 3-letnie dziecko zakrztusiło się winogronem. Według relacji świadków została mu udzielona pomoc, niestety nie przeżyło.


Mikołaj, z którego matką rozmawiałam, przeżył. Do dziś jednak nie mówi, nie chodzi, według lekarzy oficjalnie wciąż przebywa w śpiączce. On również, jako 3-letni chłopiec zakrztusił się winogronem w czasie podwieczorku.

Michalina, matka Mikołaja, pyta ze ściśniętym gardłem: "Gdzie w tak krytycznym momencie była wiedza ze szkoleń dotyczących pierwszej pomocy, którą podobno się przechodzi w każdej placówce?". Jej syn nie otrzymał specjalistycznej pomocy, kadra nie wiedziała, jak postępować. Leżał siny na podłodze, a kolejne minuty mijały.

Nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących zdarzenia z Rzeszowa, w tym momencie skupiamy naszą uwagę na przyczynie: zakrztuszeniu się winogronem.

O ryzyku wiemy od kilku lat, najwyraźniej wciąż zbyt cicho o nim mówimy.

Lekarze wprost o zagrożeniu

Już w 2008 roku zostały opublikowane badania, których wnioski były jednoznaczne:

Dzieci w wieku poniżej 3 lat pozostają w grupie największego ryzyka zakrztuszenia pokarmem i zgonu. Odkryliśmy, że twarda, okrągła żywność o wysokiej elastyczności stanowi znaczny poziom ryzyka. Uwzględnienie kluczowych cech najbardziej niebezpiecznych produktów spożywczych może znacznie zmniejszyć liczbę urazów związanych z niedrożnością dróg oddechowych. Edukacja w zakresie bezpieczeństwa żywności może pomóc pediatrom i rodzicom wybrać, przetworzyć i nadzorować odpowiednią żywność dla dzieci w wieku poniżej 3 lat, aby uczynić je bezpieczniejszymi dla tej grupy najwyższego ryzyka.National Library of Medicine

O wynikach pisał The Guardian, pierwszy raz ponad sześć lat temu! Winogrona od lat są na niechlubnym podium żywności, która stanowi ryzyko zadławienia. Jego kształt dosłownie zatyka drogi oddechowe, prowadząc do ich niedrożności, szczególnie u dzieci poniżej trzeciego roku życia.

By zminimalizować ryzyko zadławienia, owoc można przekroić wzdłuż na połówki. W innym razie najlepiej po prostu wyeliminować go z pozycji dziecięcych przekąsek. Szczególnie w placówkach opieki dziennej, w których ryzyko niedopatrzenia, zabawy dziecka z jedzeniem w ustach, jest większe!

Ile żyć musi się jeszcze zakończyć zbyt wcześnie, byśmy zrozumieli skalę zagrożenia?

Czytaj także: https://mamadu.pl/169006,mikolaj-zakrztusil-sie-w-przedszkolu-matka-walczy-o-sprawiedliwosc