mamDu_avatar

Polskie szkoły powinny działać jak Netflix. Argumenty nauczyciela otwierają oczy

Martyna Pstrąg-Jaworska

28 marca 2023, 12:02 · 3 minuty czytania
Większość Polaków uważa, że polski system edukacji jest w bardzo złej kondycji. Brakuje w nim zrozumienia i szacunku do uczniów, panują nakazy i zakazy, a dzieci traktowane są jak niewolnicy. O tym, co należy naprawić natychmiast, opowiedział specjalista ds. edukacji dzieci Mikołaj Marcela.


Polskie szkoły powinny działać jak Netflix. Argumenty nauczyciela otwierają oczy

Martyna Pstrąg-Jaworska
28 marca 2023, 12:02 • 1 minuta czytania
Większość Polaków uważa, że polski system edukacji jest w bardzo złej kondycji. Brakuje w nim zrozumienia i szacunku do uczniów, panują nakazy i zakazy, a dzieci traktowane są jak niewolnicy. O tym, co należy naprawić natychmiast, opowiedział specjalista ds. edukacji dzieci Mikołaj Marcela.
Uczniowie uważają, że w polskim systemie edukacji nie ma miejsca na szacunek i empatię dla dzieci i młodzieży. fot. JAKUB WYSOCKI/REPORTER/EastNews
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Polski system edukacji jest już od wielu lat przestarzały i nie przystaje do warunków, w jakich chcą się uczyć młodzi ludzie.
  • Mikołaj Marcela, pisarz i ekspert ds. edukacji dzieci, opowiedział o tym, czego w polskich szkołach brakuje i czego najbardziej boją się uczniowie.
  • Autor przyznał, że jego marzeniem jest, by polskie szkoły działały jak Netflix: były elastyczne, pozwalały dzieciom na indywidualność i samodzielne decydowanie o przyswajanej wiedzy.

Dzieci nie czują się poważnie traktowane w szkole

Uczniowie w szkole nie mają łatwo. Nie dość, że system polskiej edukacji nie przystaje do rzeczywistości, to dodatkowo wciąż narzuca się dzieciom i młodzieży nowe zasady, zmienia wytyczne np. do matury i daje ciągłe zastępstwa nauczycieli, bo coraz więcej z nich odchodzi ze szkół. Nastolatki narzekają, że w szkole nikt nie traktuje ich poważnie, a stosunek wobec nich można nazwać niewolnictwem.

Wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, Mikołaj Marcela, napisał książkę o tym, jak czują się uczniowie wrzuceni w polski system edukacji, który – delikatnie mówiąc – kuleje. W najnowszej rozmowie z nim, którą można przeczytać na radiozet.pl, zapytano pisarza i specjalistę od edukacji dzieci o to, co dzieciom i młodzieży najbardziej przeszkadza w polskich szkołach.

Autor książki "Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem" przyznał wprost, że nie jest fanem obecnego systemu edukacji. Opowiedział o tym, że według niego to nie nastolatki "mają trudny wiek", tylko zachowują się w buntowniczy sposób ze względu na burzę hormonalną i dojrzewanie, ale również dlatego, że są złe i sfrustrowane tym, w jakim systemie muszą się edukować.

Brak empatii i wrzucenie w system

Marcela przyznał, że, pisząc książkę, rozmawiał z wieloma nastolatkami. Wnioski, jakie wysnuł z tych rozmów, dotyczą przede wszystkim tego, jak bardzo szkoła krzywdzi tych młodych ludzi. Czują się w niej niedocenieni, traktowani z góry, głupi, wykorzystani niczym niewolnicy. Wspominają, że restrykcje w szkołach działają na nich jeszcze gorzej, bo uczniowie, zamiast słuchać się, jeszcze bardziej chcą sprawdzać granice.

Wystarczyłoby natomiast w miejsce surowych reguł dać im więcej wsparcia ze strony rodziców i nauczycieli. Tak naprawdę to jak funkcjonuje polski system edukacji (oparty na nakazach i zakazach), sprawia, że jest po prostu trudny do udźwignięcia dla młodych ludzi. Stworzyli go bowiem dorośli na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia, ale nie myśląc o perspektywie dzieci i o tym, czego one tak naprawdę potrzebują.

Marcela wspomina również, że według przeprowadzonych przez niego rozmów uczniowie są bardzo przemęczeni. Od 4. klasy szkoły podstawowej wciąż przygotowuje się ich do jakichś egzaminów i sprawdzania ich wiedzy, zamiast skupić się właśnie na procesie nauczania. Przez to teraz dla uczniów największą zmorą jest matura i egzamin 8-klasisty, bo ciągle wywiera się na nich presję, by się do nich uczyli.

Za duże obciążenie dzieci

Dodatkowo często szkoły wymagają od dzieci, aby poświęcały za dużo czasu na naukę: uczniowie mają zbyt wiele przedmiotów i materiału do opanowania. Do tego dochodzi "główny grzech polskiej szkoły", jak nazywa go autorka artykułu, czyli brak empatii. W polskim systemie edukacji brakuje jej nauczycielom i rodzicom w stosunku do dzieci, ale również matkom i ojcom w stosunku do nauczycieli.

Zamiast skupić się na dziecku jako młodym człowieku, który potrzebuje współczucia i wsparcia, nauczyciele, rodzice i władze szkół są skupieni na wynikach i rankingach, które nijak się mają do późniejszego życia dzieci.

Szkoła jak Netflix

Co ciekawe, Mikołaj Marcela zapytany o to, jaka jeszcze powinna być według niego szkoła, porównał ją do Netfliksa. Według pisarza powinna być systemem, w którym każdy wybiera to, co chce i na co ma ochotę. Szkoła, podobnie do platformy z filmami i serialami, powinna być miejscem, w którym użytkownik sam decyduje, co chce przyswoić, szanuje się jego indywidualne podejście.

Marcela wspomina, że marzy o szkole, w której uczniom pozwala się uczyć w tempie dostosowanym do ich potrzeb i daje im możliwość samodzielnego decydowania, w jakim kierunku będzie przebiegała ich edukacja. Zaznacza również, że już teraz polskie szkoły muszą nauczyć się szanować ograniczenia dzieci i młodzieży, wykazywać większą empatią i wyrozumiałością.

"Nastolatki są najbardziej niezrozumianą grupą społeczną. Traktujemy ich jak dzieci, a oczekujemy, że będą się zachowywać jak dorośli. Nie są ani dziećmi, ani dorosłymi. Fajnie byłoby, gdybyśmy pamiętali o tym, że nastolatki mają konkretne potrzeby, problemy i potencjał" – dodał Marcela w zakończeniu rozmowy.

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/146921,system-edukacji-w-polsce-wady-i-mankamenty-film-uczniow