Klocki LEGO to genialny sposób na zabawę dla dziecka: rozwijają małą motorykę, ćwiczą wyobraźnię, pomagają w rozwoju kreatywności. Jak każde inne zabawki – klocki też się brudzą i kurzą, warto je więc czyścić co jakiś czas. Oto 2 genialne sposoby na szybkie i efektywne umycie klocków LEGO.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Klocki, którymi dziecko bawi się na co dzień, warto raz na jakiś czas porządnie wyczyścić. Tak samo trzeba umyć LEGO, które dłuższy czas było w pudłach w piwnicy lub na strychu, bo najpewniej zalega w nich mnóstwo kurzu.
Zamiast żmudnego moczenia w wodzie z mydlinami i mycia pojedynczo każdego klocka, warto szukać metod, które pozwolą umyć wszystkie klocki za jednym razem.
Aby skutecznie wyczyścić LEGO, będziesz potrzebowała tylko pralki lub zmywarki i poszewki na poduszkę (ewentualnie woreczka do prania bielizny).
Mycie klocków: szybko i skutecznie
Każda mama, której dzieci uwielbiają LEGO lub LEGO DUPLO, wie, jakie to świetne zabawki. Zajmują dziecko na długie godziny, dzięki plastikowym elementom dziecko rozwija się, ćwiczy wyobraźnię, kreatywność i małą motorykę. Klocków nigdy za wiele, bo im więcej, tym fajniejsze i większe budowle można tworzyć. Jest tylko jeden minus: plastikowe klocki często się kurzą i brudzą, szczególnie te użytkowane przez małe dzieci na podłodze, na dworze albo w połączeniu np. z jedzeniem.
Klocki LEGO, które są zabrudzone, zakurzone albo były dłuższy czas przechowywane np. na strachu lub w piwnicy, warto porządnie umyć raz na kilka miesięcy. Komu jednak chciałoby się czyścić je pojedynczo np. w misce z mydlinami? Są proste i genialne sposoby na wyczyszczenie ich szybko i skutecznie – wystarczy skorzystać z domowych sprzętów AGD. Tak samo możesz umyć inne klocki i zabawki: plastikowe, silikonowe, gumowe.
Klocki umyjesz w zmywarce
Klocki LEGO zarówno klasyczne, jak i LEGO DUPLO można umyć w zmywarce. Najlepiej umyć je na programie "eko" albo takim, który jest przeznaczony do mniejszych zabrudzeń, bo wtedy zostanie użyta niższa temperatura mycia. To istotne w przypadku klocków, które mają nadruki, które mogłyby się zmyć przy zbyt wysokiej temperaturze wody.
Żeby klocki nie obijały się w urządzeniu podczas mycia w zmywarce, najlepiej umieścić je w woreczku do prania bielizny. W przypadku klasycznych LEGO, które mają wiele malutkich elementów, warto użyć poszewki na poduszkę, dzięki której żadne części się nie zgubią we wnętrzu zmywarki. Taki trik sprawdzi się też, jeśli klocków jest dużo i ciężko je luzem umieścić na półce zmywarki.
LEGO można uprać
Kolejnym szybkim i naprawdę skutecznym sposobem na czyszczenie klocków jest upranie ich w pralce. Wystarczy umieścić brudne klocki w woreczkach na bieliznę albo bawełnianej poszewce na poduszkę. Następnie wrzucamy je do pralki i nastawiamy program na delikatne ręczne lub wełniane pranie. Warto też ręcznie wyłączyć opcję wirowania, bo klocki podczas szybkiego wirowania mogą uszkodzić bęben pralki, a ta opcja i tak nie jest potrzebna plastikowym elementom.
Po umyciu Lego w zmywarce lub pralce najlepiej wysypać je z woreczków lub poszewki na ręcznik. Ułóż go płasko na łóżku lub podłodze. Wysyp klocki i zostaw je na ręczniku na jakiś czas, aby dokładnie wyschły i odparowały z wilgoci.