Robert Biedroń, polityk Lewicy, uważa, że spowiedź nieletnich jest absurdem. Zdaniem europarlamentarzysty do spowiedzi powinny być dopuszczane wyłącznie osoby, które ukończyły 16 lat. Czy Polacy podzielają zdanie Biedronia? Postanowiła to sprawdzić Wirtualna Polska.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"Czy opowiadasz obcej osobie, np. sprzedawczyni w sklepie, o tym, że masz fantazje seksualne na temat kolegi lub koleżanki, albo kierowcy autobusu – też obcej osobie – o tym, że zapaliłeś szluga? Nie! Więc dlaczego podczas spowiedzi opowiadasz o tym obcemu księdzu? Dlaczego ktoś cię do tego zmusza?" – zapytał Robert Biedroń na TikToku.
Spowiedź nie jest dla dzieci
Polityk Lewicy i poseł do Parlamentu Europejskiego dodał, że spowiedź dzieci powinna być zakazana i zapytał swoich followersów o zdanie. Zostawili pod filmem 1649 komentarzy [stan na 06.02.2023 r. – przyp. red.], wśród których nie brakowało głosów poparcia dla postulatu Biedronia:
"To jeden z powodów, czemu odeszłam od Kościoła"
"Do tej pory czuję dyskomfort na myśl o spowiedzi"
"Zgadzam się w 100%, jako dziecko spowiedź była dla mnie wielką traumą".
Pojawiły się jednak też odpowiedzi sugerujące, że spowiedź powinna być dobrowolna lub że wymaga jej wiara, a swoje grzechy wyznaje się nie księdzu, tylko Jezusowi.
Spowiedź formą przemocy psychicznej?
O spowiedzi dzieci Biedroń wypowiadał się też w "Fakcie". Podkreślił, że spowiedź powinna być dozwolona od 16. roku życia. "Konfesjonał to nie kozetka terapeuty" – mówił europoseł. Stwierdził, że zdaniem psychologów dziecięcych spowiadanie się może być formą przemocy psychicznej, ponieważ wymaga od klęczącego dziecka zdradzania swoich intymnych tajemnic: "Spowiedź zakłada rozmowę z obcym mężczyzną o seksualności czy najbliższych relacjach rodzinnych" – tłumaczył polityk.
Polacy o spowiedzi nieletnich
Wirtualna Polska postanowiła zapytać Polaków o zdanie na ten temat w ramach badania przeprowadzonego na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna wśród 1083 dorosłych respondentów.
Na pytanie: "Czy zgadzasz się z opinią, że przystępowanie do spowiedzi w Kościele katolickim powinno być dozwolone dopiero po ukończeniu 16. roku życia?", 36 proc. badanych odpowiedziało twierdząco, a 35 proc. było przeciw wprowadzeniu takiego nakazu. 29 proc. respondentów w ogóle nie potrafiło udzielić odpowiedzi.
Ankietowanych zapytano także: "Od jakiego wieku według ciebie powinno być dozwolone przystępowanie do spowiedzi w Kościele katolickim?". I tu odpowiedzi kształtowały się nieco inaczej:
od 9. roku życia: 31 proc.
od 13. roku życia: 8 proc.
od 16. roku życia: 17 proc.
od 18. roku życia: 19 proc.
25 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.
A co ze spowiedzią przed pierwszą komunią?
Nieco inaczej kształtowały się odpowiedzi w sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK.FM, w którym pytano o spowiedź dzieci przed pierwszą komunią. Za opowiedziało się 50 proc. osób badanych, przeciw było 38 proc., 13 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".
Ankietowanych zapytano także o emocje, które towarzyszyły im podczas pierwszej spowiedzi. Tutaj ponad połowa wskazywała na negatywne uczucia: lęk, napięcie (35 proc.), wstyd, skrępowanie (16 proc.). Pozytywnie przeżycie to oceniło 32 proc. badanych: radość i satysfakcję wybrało 18 proc., a uduchowienie religijne 14 proc. respondentów.
A co wy myślicie o postulacie Roberta Biedronia? Czy spowiedź dzieci przed 16. rokiem życia powinna być zakazana? Napiszcie do nas o tym na adres karolina.stepniewska@mamadu.pl