
Zabawna reakcja organizmu, która może zmęczyć
Czkawka to zjawisko, które może przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku. Czkawka może wydawać się zabawna, ale właściwie to zjawisko bardzo męczące. Może też u dziecka wywoływać niepokój lub je denerwować, dlatego istotne jest, by wiedzieć, jak pomóc dziecku podczas czkawki.
Czkawka to odruch organizmu, który polega na tym, że przepona, która jest mięśniem, kurczy się silnie i nieregularnie za sprawą nerwów, które są przekazywane z mózgu. Za zbyt częste skurcze przepony, którym towarzyszy blokada strun głosowych (przez co przy czkawce wydajemy charakterystyczny dźwięk) odpowiada błędnik. Pediatrzy wymieniają kilka sposobów, które świetnie pomagają na czkawkę szczególnie u niemowląt i małych dzieci. U nich czkawka bierze się najczęściej z niedojrzałości układu pokarmowego, podobnie jak ulewanie czy kolki. Lekarze zalecają, by podczas czkawki małe dziecko:
1. Wstrzymało oddech
To działanie, którego nie nauczysz niemowlaka, ale już 2- lub 3-latek zrozumie, jeśli powiesz mu, aby przez chwilę wstrzymał powietrze. Czkawka bierze się stąd, że przepona kurczy się, a tym czasie struny głosowe zamykają się, co prowadzi do charakterystycznego dźwięku podczas cofania się powietrza. Wstrzymanie oddechu na kilka-kilkanaście sekund sprawi, że skurcze przepony się rozluźnią. Dr med. Ilan Shapiro w rozmowie z insider.com podkreśla, że takiego działania nie uzyskamy u niemowlaków, ale istnieje inny sposób, który może im pomóc. Doktor wspomina, że plucie, oddychanie buzią i pozbywanie się śliny przez otwartą buzię także rozluźnia kurczącą się przeponę.
2. Napiło się chłodnej wody
Picie wody pomaga złagodzić sygnały między mózgiem a przeponą, które prowadzą do jej regularnych, niekontrolowanych skurczów. Najlepiej jest podczas czkawki wypić ok. pół szklanki chłodnej wody na jeden raz, małymi łyczkami, wstrzymując w tym czasie powietrze nosem.
3. Uspokoiło się
Zarówno czkające dziecko, jak i rodzic, muszą być spokojni, bo wykazano, że niepokój, stres lub podekscytowanie potęgują czkawkę. Zachowanie spokoju jest więc kluczowym elementem pozbycia się jej. Pomóc w tym mogą ćwiczenia oddechowe, które również pozytywnie wpłyną na kurczliwość przepony i ukoją układ nerwowy. Warto ćwiczenia oddechowe wykonywać razem z dzieckiem, by poczuło, że jesteś z nim i chcesz mu pomóc w zlikwidowaniu czkawki.
4. Zjadło trochę cukru
Rozpuszczenie dosłownie pół łyżeczki cukru na języku wpłynie na stymulację błędnika. To on jest odpowiedzialny za sygnały do mózgu, które powodują kurczenie się przepony. Jeśli wiesz, że dziecko od razu połknie cukier z języka, możesz poprosić kilkulatka, aby trzymał go pod językiem. Wtedy cukier rozpuści się wolniej i będzie miał szansę lepiej zadziałać.
5. Dało mamie pociągnąć się za język
Brzmi dziwnie? Lekkie pociągnięcie dziecka za język wpływa jednak na błędnik podobnie jak cukier i łagodzi skurcze przepony. Poproś dziecko, aby szeroko otworzyło buzię i używając czystych dłoni, raz lub dwa razy delikatnie pociągnij za czubek języka.
6. Dostało mleko
Niemowlęta, które męczy czkawka, powinny dostać jak najszybciej pierś. To nie tylko napicie się, które rozkurczy mięśnie. Na rozkurczenie przepony pozytywnie wpływa również samo ssanie – może to być ssanie piersi, ale również smoczka lub butelki.
Czkawka może być irytująca i niepokojąca dla dzieci, ale zwykle jest krótkotrwała i rzadko stanowi powód do niepokoju. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej niż 48 godzin lub zakłóca jego zdolność do jedzenia, spania lub oddychania, natychmiast udaj się z dzieckiem do lekarza.
Źródło: insider.com, winchesterhospital.org