
Emerytura za urodzenie dzieci
Emerytura za urodzenie dzieci to inaczej rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+. Jest to świadczenie dla osób, które urodziły i wychowały, lub tylko wychowały przynajmniej czworo dzieci. Potocznie emerytura za urodzenie 4 dzieci nazywana jest matczyną, choć nie przysługuje ona wyłącznie kobietom.
Emerytura za urodzenie dzieci – dla kogo
Emerytura za wychowanie dzieci – trzeba to podkreślić – nie należy się każdej osobie, która wychowała 4 dzieci. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające możesz otrzymać, jeśli nie masz dochodu zapewniającego ci niezbędne środki utrzymania i jesteś:
* chodzi o dzieci własne, współmałżonka, dzieci przysposobione lub dzieci przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.
Emerytura za urodzenie dzieci – konieczne warunki
By otrzymać emeryturę za urodzenie 4 dzieci, musisz spełnić pewne warunki. Po pierwsze, musisz mieć:
Po drugie, nie możesz mieć dochodu zapewniającego środki do życia i nie możesz posiadać prawa do emerytury albo renty, lub posiadać, ale otrzymywać mniejszą niż minimalna.
Ile wynosi emerytura za urodzenie 4 dzieci w 2022 i 2023 roku?
Emerytura za wychowanie dzieci jest przyznawana mamom, ale i samotnym ojcom, od 2019 roku. Ile pieniędzy można dostać z tytułu wychowania 4 dzieci? Co roku świadczenie poddawane jest waloryzacji i w 2022 roku wynosi ono maksymalnie 1338,44 zł brutto. Jednak taką sumę otrzymuje niewiele osób. Zwykle osoby uprawnione otrzymują tylko część tej kwoty. Dopłata jest wydawana w takiej wysokości, aby otrzymywana emerytura (lub renta) miała wysokość najniższej emerytury. W 2023 roku będzie to 1588,44 zł.
Jak i gdzie złożyć wniosek na świadczenie Mama 4 plus?
Wszystkie niezbędne formularze do złożenia wniosku na dodatek za urodzenie 4 dzieci dostępne są w siedzibach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz na stronie internetowej ZUS. Wniosek ERSU można złożyć osobiście lub drogą elektroniczną i trzeba uzupełnić o kilka niezbędnych dokumentów:
Wniosek złożony do ZUS musi zostać rozpatrzony, decyzja nie jest bowiem wydawana automatycznie.
źródło: zus.pl