
Jakie są założenia projektu?
Projekt nowelizacji prawa oświatowego, czyli "lex Czarnek 2.0" został złożony w ubiegły czwartek przez grupę posłów PiS. Liczy 81 stron i dziś, tj. 25 października w godzinach popołudniowych ma zostać przeczytany po raz pierwszy. Jego wejście w życie może nastąpić niebezpiecznie szybko. Przedstawiciele szkół demokratycznych alarmują, że nowelizacja może zostać zrealizowana nawet w dwa tygodnie.
Co najbardziej niepokoi środowiska związane z edukacją i co powinno wzbudzić niepokój rodziców? M.in. możliwość niemal natychmiastowego zawieszenia dyrektora każdej szkoły publicznej przez kuratora czy ograniczenie dostępu do edukacji domowej.
Uzyskaliśmy komentarze od osób szczególnie i bezpośrednio związanych z oświatą w Polsce. Nauczycieli, którzy wytyczają nowe, niestandardowe drogi, oraz założycielki i prezeski Fundacji Bullerbyn na rzecz wspólnoty dzieci i dorosłych, oraz Fundacji Dzieci Mają Głos.
Zamach na edukację domową
Przemysław Staroń, nauczyciel, psycholog, autor książek, Nauczyciel Roku 2018 mówi z wyraźną dezaprobatą o kolejnym projekcie ministra edukacji:
Przemysław Staroń
Psycholog, kulturoznawca, nauczyciel
Odbieranie wolności
O projekcie i "czarnych chmurach wiszących nad głowami dzieci" napisał również etyk związany ze "Szkołą w Chmurze", Krystian Karcz:
Krystian Karcz
Nauczyciel etyki i filozofii
Trzeba bronić dzieci
Marianna Kłosińska jest propagatorką idei unschoolingu ("odszkolnienia") jako "stanu umysłu", oraz liderką oddolnego ruchu edukacji demokratycznej w Polsce. Zasiada w organach międzynarodowego stowarzyszenia edukacji demokratycznej EUDEC.
Dzisiejszego popołudnia zasiądzie na sali podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Ma nadzieję zabrać głos i jak sama mówi – stanąć w obronie dzieci, które obrały drogę edukacji domowej lub planują na nią wkroczyć.
O projekcie nowelizacji mówi:
Marianna Kłosińska
Dziś, podczas czytania projektu, przed budynkiem Sejmu odbędą się protesty. Każdy głos ma znaczenie.