logo
Nauka zamiany metrów na centymetry i kilometry z tym sposobem będzie łatwiejsza. archiwum prywatne
Reklama.
  • Zamiana jednostek długości to zakres matematyki, który dzieci muszą opanować w 4. klasie szkoły podstawowej.
  • Nauka długości i zmiany centymetrów na kilometry jest również przydatna na geografii, gdy dzieci uczą się skali mapy.
  • Istnieje genialny, łatwy sposób, dzięki któremu na podstawie prostej tabeli twoje dziecko nauczy się zamiany jednostek długości - oto on!
  • Szybki sposób na naukę długości

    Dzieci wróciły do szkoły i zaczęło się już siedzenie nad książkami próby zrozumienia wszystkiego, o czym pani opowiadała na lekcji. Wśród uczniów i rodziców krąży wiele trików na sprytniejsze uczenie się dat, wzorów czy metod mnożenia, które ułatwiają przyswajanie wiedzy.

    Wśród genialnych metod na szybką naukę jest też świetny sposób na uczenie się zamiany centymetrów na metry i na kilometry. Może dzięki temu sposobowi z tabelką wasze dziecko już nie będzie narzekało i siedziało długie godziny z kalkulatorem, licząc zera, które trzeba dopisać w kolejnych wynikach?

    Jak nauczyć dziecko zamiany jednostek długości

    Massandro Marques to brazylijski profesor matematyki, który na swoim koncie na Instagramie pokazuje mnóstwo ciekawych sposobów na rozwiązywanie matematycznych zadań, równań i nierówności. Wśród jego filmów, ogromną popularnością cieszy się sposób z tabelką na zamianę jednostek długości. Pokazuje w filmie, jak rozpisać tabelę z podziałem na kilometr, metr, decymetr, centymetr i milimetr.

    Dla ułatwienia rozpisywania zer nauczyciel dopisał też w tabeli "hm", czyli hektometr (100x1 m) oraz "dam", czyli dekametr (10x1 m). To jednostki, które przydają się w bardziej zaawansowanej matematyce i dzięki nim łatwiej rozpisać tabelę, ale tak naprawdę nie trzeba ich używać, by nauczyć się zamieniać np. centymetry na metry lub kilometry na decymetry.

    logo
    archiwum prywatne

    Tabelka z zamianą jednostek długości

    Metoda polega na rozpisaniu tabeli, w której można wypisać ilość zer. Zależnie, czy mamy do czynienia z metrami, centymetrami czy kilometrami, wpisuje się konkretną cyfrę i dopisuje z przodu lub z tyłu zera, by osiągnąć wynik.

    Na tej podstawie zamieniamy jednostki długości. Według rozpiski, którą widzimy na filmie 7 kilometrów to 7000 metrów, 9 metrów to 900 centymetrów, 3 milimetry to 0,3 centymetra. Na końcu jest zostawione do rozwiązania równianie z 8 centymetrami, czyli 0,08 metra.

    To skuteczny sposób, który opanuje dziecko mniej więcej w 4 klasie szkoły podstawowej. W tej klasie bowiem w programie nauczania matematyki jest zamiana jednostek długości. Później w 5 klasie rozpoczyna się nauka geografii, na której umiejętność zamiany jednostek również będzie potrzebna m.in. przy nauce skali mapy. Jeśli podoba ci się ta metoda, podziel się filmem z rodzicami – udostępnij i wesprzyj ich dzieci w nauce matematyki i geografii.

    Czytaj także: