6 prostych sposobów, by twoje dziecko poczuło się zauważone i docenione
Iza Orlicz
29 sierpnia 2022, 14:02·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 29 sierpnia 2022, 14:02
W codziennym pośpiechu, natłoku obowiązków, gdy lista spraw do załatwienia wydaje się nie mieć końca, czasem trudno o wartościowy czas z dzieckiem. Może nawet mamy z tego powodu wyrzuty sumienia, bo przecież nasze dziecko jest dla nas najważniejsze, a jednak nie zawsze możemy poświęcić mu tyle uwagi, ile potrzebuje. Okazuje się jednak, że jest kilka prostych sposobów, by dziecko czuło się przez ciebie zauważone i docenione. Co powinnaś zrobić?
Reklama.
Reklama.
Dla naszych dzieci to my stanowimy centrum ich wszechświata: potrzebują naszej uwagi i zainteresowania.
Czasem w natłoku obowiązków trudno znaleźć nam czas dla dziecka, mamy z tego powodu wyrzuty sumienia.
Oto 6 prostych sposobów, by dziecko poczuło się docenione i zauważone.
Zna to chyba każda z nas, chodzi o żonglowanie wieloma rolami: jesteś mamą, partnerką, pracownikiem, codziennie masz mnóstwo obowiązków i spraw do załatwienia. Nawet jeśli chciałabyś spędzić z dzieckiem trochę czasu, to po całym dniu nie zawsze masz na to siłę i ochotę.
6 sposobów, by dziecko czuło się zauważone i docenione
Tymczasem twoje dziecko potrzebuje od ciebie zainteresowania, uwagi, świadomości, że jest doceniane. Ma to wpływ nie tylko na jego poczucie bezpieczeństwa, ale też pewność siebie. Jak więc na co dzień okazać dziecku, że jest dla nas najważniejsze, że dostrzegamy je, nawet gdy nie możemy mu poświęcić całej swojej uwagi? Oto kilka prostych sposobów, dzięki którym dasz dziecku do zrozumienia, że je widzisz i doceniasz.
1. Nawiązuj jak najczęściej kontakt wzrokowy. Niekoniecznie musisz usiąść z dzieckiem sam na sam na kanapie lub iść z nim na spacer, by miało poczucie, że cała jesteś dla niego. Możecie też być blisko ze sobą, przy okazji innych, mniej absorbujących czynności.
Jeśli np. akurat gotujesz obiad, sprzątasz po jedzeniu czy układasz książki na półce, a dziecko przychodzi, by ci o czymś opowiedzieć, nie mów: "zaraz” czy "potem”. Nawiąż z dzieckiem kontakt wzrokowy (nie wysyłaj w tym czasie maili i nie przeglądaj komórki) i posłuchaj, co ma ci do przekazania.
Zadaj kilka prostych pytań, które będą świadczyły o tym, że jesteś obecna i rzeczywiście zainteresowana tym, o czym opowiada. Rozmowa przy okazji prostych, domowych czynności jest zwykle mniej zobowiązująca, swobodna, łatwiej otworzyć się na tę drugą osobę.
2. Spędźcie razem kwadrans dziennie każdego dnia. Tyle wystarczy: 15-20 minut codziennie. Pamiętaj o tym czasie i zaplanuj go w swoim harmonogramie. Pozwól dziecku zdecydować, co będziecie robić razem, a potem na ten kwadrans naprawdę zaangażuj się w zabawę z dzieckiem. Psychologowie od lat mówią o tym, że systematyczne spędzanie (nawet krótkiego!) czasu z dzieckiem wpływa na zacieśnianie wzajemnej więzi i polepsza relacje.
3. Zadawaj właściwe pytania. Wyjdź poza standardowe pytanie: "Jak było w szkole?” i zamiast tego zadawaj dziecku konkretne pytania, dzięki którym będzie miało poczucie, że jesteś naprawdę zainteresowana tym, co się u niego dzieje.
Zapytaj dziecko z kim i w co się bawiło, o najzabawniejszy moment dnia, co było dla niego trudne, jak poradziło sobie z określoną sytuacją. Dzięki takim krótkim, ale treściwym rozmowom twoje dziecko na co dzień będzie czuło się zauważone.
4. Twórz rodzinne zwyczaje. To nie musi być nic skomplikowanego, chodzi o tworzenie rodzinnych wspomnień. Dziecko będzie miało większe poczucie wspólnoty i więzi, jeśli np. co piątek zamawiacie pizzę i oglądacie film, raz w miesiącu robicie piżamowy dzień lub organizujecie wyjście do ulubionej restauracji. Takie proste tradycje przyczyniają się do budowania mocnych fundamentów relacji na linii rodzic-dziecko.
5. Bądź czuła. Pocałunek w policzek, uścisk na "dzień dobry” i przed snem, przytulanie się przed telewizorem podczas oglądania bajki. Gdy okazujesz dziecku swoje uczucia, czuje się nie tylko dostrzeżone, ale też kochane.
6. Kochaj to, co kocha twoje dziecko. Prawdopodobnie nie jesteś tak podekscytowana jak twoje dziecko treningami piłki nożnej, budowaniem z klocków lego czy nową grą na konsolę, ale jak najczęściej okazuj swoje zainteresowanie.
Staraj się słuchać z entuzjazmem, gdy dziecko wyjaśnia ci zasady gry w piłkę, tłumaczy jak zbudowało most z klocków lub o co chodzi w najnowszej aktualizacji ulubionej gry. Dziecko dzieli się z tobą swoją pasją, a to znaczy, że zaprasza cię do swojego świata.