Tak dajemy dzieciom poczucie bezpieczeństwa. 7 sposobów na wzmocnienie więzi między wami w wakacje
Iza Orlicz
13 lipca 2022, 14:22·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 13 lipca 2022, 14:22
Przez cały rok powinniśmy dbać o to, by wzmacniać rodzinne więzi, ale wakacje sprzyjają temu szczególnie. Dzieci nie mają codziennych obowiązków, bo nie chodzą do przedszkola/szkoły, możemy zaplanować więcej wyjazdów, chociażby weekendowych, pogoda sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. W to lato postaw na chwytanie rodzinnych chwil – oto kilka najskuteczniejszych sposobów.
Reklama.
Reklama.
Powinniśmy starać się codziennie zacieśniać więź z naszym dzieckiem, ale wakacje to szczególnie sprzyjający czas, by wzmocnić łączącą nas relację.
Mocna więź rodzica z dzieckiem daje mu poczucie bezpieczeństwa, wzmacnia jego poczucie wartości, uczy wiary w siebie.
Oto 7 zabawnych, a zarazem skutecznych sposobów, by w wakacje wzmocnić więź z dzieckiem.
Jedną z podstaw pozytywnego rodzicielstwa jest bliskość, która łączy rodzica z dzieckiem. Zapewnia mu ona poczucie bezpieczeństwa, wzmacnia jego poczucie wartości, uczy wiary w siebie. Gdy jesteś blisko ze swoim dzieckiem, wzrasta też jego poczucie szczęścia, dlatego tak ważne jest wzmacnianie na co dzień łączącej was więzi.
7 sposobów, by wzmocnić więź z dzieckiem
W ciągu roku przedszkolnego/szkolnego jesteśmy zwykle bardziej zabiegani. Mamy mnóstwo obowiązków na głowie, listę spraw do załatwienia, a przepracowanie i zmęczenie nie służą wzmacnianiu więzi. Dlatego to właśnie wakacje są idealnym czasem, by chwytać rodzinne chwile. Oto 7 zabawnych, zarazem skutecznych sposobów, by wzmocnić więź z dzieckiem.
1. Zaplanuj rodzinną sesję zdjęciową. To świetny sposób na tworzenie i utrwalanie rodzinnych wspomnień. I nie chodzi o zdjęcia z wyjazdu, ale takie domowe, zwyczajne, w których uchwycicie waszą codzienność.
Możesz poprosić dziecko, by na jeden dzień zostało rodzinnym fotografem i uchwyciło wszystkie najważniejsze chwile, może zrobicie sesję fotograficzną w ogrodzie lub parku, w ulubionym miejscu (np. pod drzewem lub na polanie) i będziecie powtarzać ją zawsze co roku. Taki dzień na rodzinną sesję fotograficzną to nie tylko świetna zabawa, ale też pamiątka na całe lata.
2. Zaangażuj rodzinę w prace w ogrodzie. Zachęć wszystkich członków rodziny do prac ogrodowych lub na działce. Wybierzcie jedno popołudnie lub słoneczny weekend, spisz wszystkie prace do wykonania i do dzieła! Nic tak nie jednoczy rodziny jak wspólna, przyjemna praca.
Dzieci będą miały zabawę z kopania grządek, sadzenia kwiatów lub warzyw w ogródku, ty poczujesz radość, że udało ci się na kilka godzin zgromadzić rodzinę w jednym miejscu. Możecie też pójść o krok dalej i co roku sadzić jedno drzewo, tłumacząc przy okazji dzieciom jak ważne jest dbanie o przyrodę i korzystanie z jej dobrodziejstw.
3. Zaplanuj weekend "szyty na miarę”. Zaskocz członków swojej rodziny kolejnymi weekendami dopasowanymi do ich zainteresowań. Być może twoje dziecko uwielbia dinozaury, zaplanuj więc cały dzień w parku tematycznym. Córka jest miłośniczką kosmosu – odwiedźcie muzeum czy wystawę poświęconą tym zagadnieniom.
Nie zapominajcie o sobie, rodzicach – zaplanujcie swoje weekendy i pokażcie dzieciom, co jest waszą pasją albo jak lubicie spędzać wolny czas. W taki weekend każdy poczuje się wyróżniony (jak w urodziny!), gdy uwaga wszystkich jest skupiona na jednej osobie, a celem pozostałych jest sprawienie jej radości.
4. Zorganizuj kino plenerowe. Działa w waszej okolicy kino plenerowe? Koniecznie wybierzcie się na seans lub sami zorganizujcie pokaz filmów na świeżym powietrzu. Potrzebujesz rzutnika i ekranu, może dysponujesz takim sprzętem, może ktoś z twoich znajomych będzie mógł ci pożyczyć. Wybierajcie filmy na przemian - raz rodzice, raz dzieci. Gdy zdecydujecie się już na konkretny film, rzućcie koce na trawę, miękkie poduszki, przygotujcie ulubione jedzenie i gotowe!
5. Zorganizuj rodzinne zawody sportowe. Być może sport nie jest na co dzień obecny w życiu waszej rodziny, ale aktywność fizyczna dopasowana do wszystkich może być naprawdę świetną zabawą. Może zorganizujecie mecz piłki nożnej, zawody badmintona lub wybierzecie się do kręgielni? Może to być cokolwiek, co sprawi wam radość i przy okazji pozwoli wam spędzić ze sobą kilka przyjemnych godzin.
6. Stwórz klub czytelniczy. Wybierzcie wspólnie książkę, może nawet w tajnym głosowaniu. Każdy członek rodziny będzie miał określony czas, by ją przeczytać lub odsłuchać w formie audiobooka, a następnie umówicie się na konkretny dzień, by podzielić się wrażeniami.
Zapytaj dzieci, który bohater podobał im się najbardziej i którą przygodę chcieliby przeżyć w realnym życiu. To może być wstęp do naprawdę pasjonującej rozmowy nie tylko o literaturze, ale też o tym, co lubimy u innych, jakie zachowania nie są godne pochwały, jak postępować w określonych sytuacjach. I zachęcasz dzieci do sięgania po książki, a jak wiemy czytanie niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków.
7. Zaplanuj wspólne posiłki. Badania wykazały związek między regularnymi rodzinnymi posiłkami a korzyściami rozwojowymi, m.in.: łatwiejszą regulacją emocji i lepszym zachowaniem.
W wakacje jest łatwiej, by zjeść wspólny obiad lub przygotować razem kolację. I nie chodzi tu nawet o sztywne i oficjalne siedzenie przy jednym stole - wspólne jedzenie ma się kojarzyć z miłym, relaksującym czasem. Możecie zamówić pizzę, zrobić wspólnie zapiekanki lub kupić lody – byleby razem spędzić te kilka chwil, rozkoszując się smakowitym jedzeniem.