Tych 7 rzeczy nastolatek desperacko potrzebuje od ciebie, choć sam ci o tym nie powie
Iza Orlicz
23 czerwca 2022, 14:41·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 23 czerwca 2022, 14:41
Kto wkroczył w nastoletni wiek swojego dziecka, dobrze wie, jak czasem ciężkie jest jego wychowywanie. Bunty, drażliwość, zmiana nastrojów, chęć bycia niezależnym za wszelką cenę – to tylko część nastoletniego "arsenału”. Jak się odnaleźć w tej sytuacji? Czego potrzebuje od ciebie dziecko, które jest właśnie w jednym z najtrudniejszych rozwojowo momentów swojego życia?
Reklama.
Reklama.
Wychowywanie nastolatka niesie ze sobą szereg wyzwań, bo jego zachowanie jest często trudne do zrozumienia dla rodzica.
Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że nasze dziecko znajduje się w jednym z najtrudniejszych rozwojowo momentów swojego życia.
Oto 7 rzeczy, których potrzebuje od ciebie nastolatek, ale sam ci o tym nie powie.
Wychowanie dzieci nie jest łatwym zadaniem, wiedzą o tym zwłaszcza rodzice nastolatków. Zmiany hormonalne, jakie towarzyszą dorastaniu powodują szereg zmian w zachowaniu dziecka. Staje się drażliwe, gniewne, czasem zagubione, dąży do samodzielności i wolności, a jego nastrój potrafi zmienić z minuty na minutę.
7 rzeczy, których nastolatek potrzebuje od ciebie
Emocje nastolatków wystawiają na ciężką próbę cierpliwość rodziców, którzy nie zawsze rozumieją zachowanie swojego dziecka. I choć wydaje się, że nastolatek już w ogóle nie potrzebuje rodziców i sprawia wrażenie, jakby chciał się od nich "odciąć”, to tylko pozory. Tak naprawdę potrzebuje nas, choć sam tego nam nigdy nie powie. Czego zatem oczekuje od nas nasze nastoletnie dziecko?
1. Chce, żebyś pomógł mu przetrwać tę „burzę”. Przejście z dzieciństwa do wieku młodzieńczego może być naprawdę trudne. Nastolatek doświadcza szeregu emocji, z którymi nie zawsze potrafi sobie poradzić.
Dlatego potrzebuje solidnego, mocnego i niewzruszonego oparcia, które rodzic powinien mu dać. Często nie jest łatwo zachować spokój w kontaktach z nastolatkiem, ale właśnie tak okażesz mu największe wsparcie.
2. Potrzebuje twojej cierpliwości. Życie z nastolatkiem przypomina czasem jazdę kolejką górską. Wybucha, jest drażliwy, przekracza granice, wszystko go irytuje. Musisz zrozumieć, że nie robi ci na złość, po prostu nie panuje nad zachodzącymi w nim zmianami.
Nastolatek ci tego nie powie, ale w tym szczególnym okresie potrzebuje morza cierpliwości. Nie chodzi o to, by pozwalać mu robić, co chce, ale musisz podnieść poziom swojej wyrozumiałości na najwyższy poziom.
3. Chce usłyszeć słowa wsparcia. Choć czasem jest zbuntowany, a może nawet arogancki, nadal jest przecież dzieckiem. Potrzebuje słów zachęty, wsparcia, a nawet pochwały. Jeśli zauważysz, że twój nastolatek zrobił coś dobrego, powiedz mu, że jesteś z niego dumna. Może się skrzywi lub wzruszy z pogardą ramionami, ale on naprawdę tego potrzebuje.
4. Chce usłyszeć poradę. Pamiętaj – poradę, wskazówkę, a nie monolog rodzica, który go poucza. Nie narzucaj swojego zdania, ale gdy jest sprzyjająca ku temu okazja, jak najczęściej rozmawiaj z dzieckiem.
Nawet, gdy wydaje się, że nie chce usłyszeć jakieś porady lub udaje, że nie jest mu ona do niczego potrzebna, warto próbować przekazać to, co myślisz na dany temat. Dziecko z pozoru może nie słuchać, ale jednak rejestruje (a czasem nawet przyjmuje do serca) rodzicielskie wskazówki.
5. Nadal chce spędzać z tobą czas. Nawet jeśli dziecko robi się coraz starsze, nie oznacza to, że nie chce spędzać z tobą czasu. Oczywiście musisz trochę dopasować się do jego zainteresowań. Już może np. nie wyciągniesz syna na zakupy, ale z chęcią pójdzie z tobą obejrzeć mecz piłkarski.
6. Chce usłyszeć od ciebie ważne pytania. Kto, jak nie rodzic, ma zadać dziecku fundamentalne pytania o to, co czuje, co myśli, jakie są jego plany na życie i marzenia, jakie sobie stawia cele i jak chce je osiągnąć. Może usłyszysz od niego, że "nudzisz”, ale być może zachęcisz go też do przemyślenia swoich życiowych wyborów i zastanowienia się na drogą, którą chciałby podążać.
7. Potrzebuje niezależności. Gdy nasze dzieci dorastają, ciężko nam wypuścić je z ramion, ale musimy to zrobić. Bez tego nie nabiorą pewności siebie i wiary w to, że sobie poradzą. To trudny etap dla rodzica, ale niezbędny, by pozwolić dziecku dojrzeć i rozwinąć skrzydła. Oczywiście twoją rolą nadal jest wyznaczanie granic, ale zarazem musisz dawać dziecku coraz więcej wolności i możliwości wyboru.