Ciemną stroną lata ponad wszelką wątpliwość są owady. Meszki i komary potrafią skutecznie uprzykrzyć popołudniowy czy wieczorny spacer. Ukąszenia swędzą, bolą, a te meszek mogą mocno spuchnąć, w skrajnych przypadkach doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet harary - choroby, na którą narażone są szczególnie niemowlęta.
Reklama.
Reklama.
Ugryzienie meszki na pierwszy rzut ka można odróżnić od śladów zostawionych przez inne owady.
Meszki są maleńkie, poruszają się bezdźwięcznie, a w momencie, kiedy gryzą - nic nie boli. Problem pojawia się dopiero później.
Maleńkie owady są szczególnie niebezpieczne dla alergików i niemowląt. Ugryzienie meszki może wywołać wstrząs anafilaktyczny, a nawet hararę - zatrucie organizmu.
Ugryzienia meszki
Dwie dekady temu ten problem w zasadzie nie istniał. Dziś meszki panoszą się w Polsce, bo... rzeki są w znacznie lepszym stanie. Samica meszki składa od 200 do 500 jaj właśnie w czystych ciekach wodnych. Larwy wykluwają się po około dwóch tygodniach, w czasie życia w wodzie przyczepiają się do zanurzonych w rzece lub strumieniu kamieni i żywią martwymi częściami roślin, szczątkami zwierząt i ich odchodami.
Choć nie brzmi to zbyt miło, to larwy meszki są pożyteczne, bo pełnią funkcję czyścicieli biologicznych. Kiedy dojrzeją i się przepoczwarzą, wypływają w pęcherzyku powietrza na powierzchnię i ruszają szukać krwi - najchętniej ludzkiej. Samice potrzebują białka zawartego w niej, aby złożyć jaja. I tak w kółko.
Meszki przemieszczają się chmarami, dlatego kiedy spotkamy takie "stado", ciężko umknąć mu bez szwanku - zawsze którejś uda się ukąsić człowieka. Najaktywniejsze są w ciepłe słoneczne dni wczesnym rankiem, późnym popołudniem i wieczorem. W pełnym słońcu i nocą meszki nie gryzą.
Owady te poruszają się bezdźwięcznie i samo ukąszenie nie jest bolesne. Ból po ugryzieniu meszki może pojawić się później. Podobnie jak u komarów - gryzą tylko samice. Samce meszki żywią się pyłem kwiatowym i sokami z owoców.
Jak wygląda ugryzienie meszki
Kiedy gryzie nas komar, mamy do czynienia z delikatnym ukłuciem, meszki nie są takimi baletnicami, raczej maleńkimi buldogami. Meszka rozcina skórę ofiary, wczepia się haczykiem i zlizuje krew wypływającą z rany. Jednak, żeby ta płynęła szybko, owad ma w ślinie specjalne enzymy, które rozrzedzają krew.
Po ukąszeniu meszki na skórze zostaje ślad w postaci czerwonego wzgórka z maleńkim strupem po środku. Jednak gorzej sprawy się mają w przypadku małych dzieci i osób uczulonych. Ukąszenie może mocno spuchnąć, być tkliwe, nieznośnie swędzieć. Bywa, że po ukąszeniu meszki pojawia się podwyższona temperatura, a nawet wysoka gorączka.
Co na ugryzienie meszki
Toksyczna ślina meszki może uczulać. Kiedy pojawia się obrzęk, swędzenie, okolica ukąszenia jest wyraźnie wypukła i zaogniona - trzeba wybrać się do lekarza. Może to bowiem być objaw alergii. Bez tych objawów można dołożyć łagodzące świąd preparaty bez recepty lub plasterek cebuli.
Pamiętajmy, że po ukąszeniu meszki na skórze powstaje niewielka rana, którą dziecko może zainfekować, drapiąc się brudnymi rączkami. Warto więc od razu przemyć ukąszenie i dokładnie umyć ręce malucha, a potem nałożyć preparat łagodzący. W przeciwnym razie może dojść do zakażenia tkanek i niezbędne będzie podanie miejscowego antybiotyku.
Jak wygląda ugryzienie meszki [ZDJĘCIA]
Można je dość łatwo odróżnić od śladu po komarze, właśnie przez widoczną dziurkę na środku. Ukąszenie ma nieregularny kształt, często sprawia wrażenie pokrytego bąbelkami. W okolicy oka może doprowadzić do poważnej opuchlizny powieki, uniemożliwiającej otwarcie oka.
Szczególnie niebezpieczne ugryzienie meszki jest dla małych dzieci i... osób pod wpływem alkoholu. Tylko w tych dwóch przypadkach może doprowadzić do harary - silnego zatrucia organizmu, które jest stanem zagrażającym życiu. U osób uczulonych na ślinę tych owadów może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.
Dzieci, szczególnie śpiące, powinniśmy chronić przed ugryzieniami meszek przy pomocy moskitiery. Siatki warto także zamontować w oknach. Meszki nie lubią niektórych roślin, które możemy zasadzić w donicach i umieścić je na parapetach, co będzie stanowiło dodatkową, naturalną barierę da owadów.
Czym smarować ukąszenie meszki
Poza preparatami z apteki czy drogerii, które nie zawsze mamy w domu, warto pamiętać, że istnieje wiele naturalnych sposobów na uporanie się ze skutkami ugryzienia (pod warunkiem, ze nie masz alergii). Pomocne okażą się okłady z cebuli, czosnku, cytryny, ananasa lub roztwór sody (łyżeczka na pół szklanki wody).
Warto zrobić także ziołowe kompresy z tymianku lub szałwii, łagodzą one świąd i zapobiegają powstawaniu opuchlizny. Jeśli jednak masz duszności, czujesz się osłabiony, ukąszenie szybko puchnie, środek zrobił się czarny, a rumień wokół jest duży u wyraźny, masz gorączkę, mdłości lub inne ogólnoustrojowe objawy - bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem.