Przyzwyczailiśmy się do tego, że dziecku trzeba znaleźć mamę i tatę chrzestnego. Jednak Kodeks Prawa Kanonicznego niczego takiego nie wymaga. Co więcej, chrzestni w ogóle nie są potrzebni, jeśli wśród naszej rodziny nie ma nikogo, kto uczestniczyłby w życiu kościoła.
Reklama.
Reklama.
Wymagania dotyczące rodziców chrzestnych dla dziecka, które przystępuje do sakramentu, opisane są w Kodeksie Prawa Kanonicznego. To całkiem konkretne wytyczne, wedle których rodzice powinni wybrać duchowych opiekunów dla swojego dziecka, którego chcą wychowywać w wierze katolickiej.
Niestety, często, zamiast zaglądać do kodeksu rodzice i proboszczowie przyzwyczaili się do polegania na ludowej tradycji, a ta zwyczajowo wybiera dwójkę chrzestnych, choć potrzeba tylko jednego, a już zupełnie niewielu wie, że świadek chrztu zupełnie nie musi być wierzący.
Zebraliśmy dla was 5 popularnych pytań o rodziców chrzestnych, na które odpowiadamy zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego.
Czy rodzicami chrzestnymi muszą być kobieta i mężczyzna?
Nie. Tak naprawdę w czasie chrztu dziecku towarzyszyć może tylko jeden rodzic chrzestny. KPK mówi:
Kan. 873 - Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną albo dwoje chrzestnych.
Zwyczajowo przyjęło się, że rodzice wybierają dwoje chrzestnych spośród najbliższej rodziny. Jednak kościół nie ma prawa ingerować w to, ile i jakich chrzestnych wybiorą rodzice. Równie dobrze mogą być to dwie matki lub dwóch ojców chrzestnych, którzy spełniają kolejne warunki stawiane przed chrzestnymi.
Justyna Krzywkowska w opracowaniu "Kanoniczna pozycja chrzestnych jako duchowych przewodników" pisze: "W świetle prawa kanonicznego konieczny jest jeden chrzestny, ale staropolska tradycja ukształtowała zwyczaj wyboru dwóch chrzestnych - ojca i matkę chrzestną".
Czy chrzestnym może zostać osoba żyjąca bez ślubu?
Nie może. Chrzestny ma prowadzić dziecko zgodnie z tradycjami wiary katolickiej, a ta nie dopuszcza związków nieformalnych.
Chrzestnymi nie mogą być osoby mieszkające ze sobą bez ślubu, rozwiedzione czy takie, które zawarły jedynie związek cywilny. Zakaz dotyczy także osób tej samej płci, które mieszkają razem i tworzą związek partnerski.
Czy chrzestni są w ogóle potrzebni?
Odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć, ale w czasie chrztu nie ma obowiązku przedstawiania rodziców chrzestnych dziecka. Jeśli rodzice nie są w stanie wskazać żadnej osoby, która podejmie się wspierania dziecka we wzrastaniu w wierze, wystarczy, że w czasie chrztu obecny będzie chociaż jeden świadek. A ten nie musi, a nawet nie może być katolikiem.
Świadek chrztu ma zaświadczyć o fakcie ochrzczenia dziecka, jednak nie będzie pełnił takiej funkcji jak rodzice chrzestni.
Czy chrzestny musi być praktykującym katolikiem?
Kan. 875 - Udzielający chrztu powinien zatroszczyć się, jeśli nie ma chrzestnego, ażeby był przynajmniej jeden świadek, który by mógł stwierdzić udzielenie chrztu.
Funkcję świadka może pełnić osoba ochrzczona, ale nie będąca katolikiem.
Według przepisów kościelnych na chrzestnego może zostać wybrana także osoba, która należy do innych wspólnot chrześcijańskich, pod warunkiem, że jest to osoba należąca do Kościoła Prawosławnego. Jednak "pierwszym" chrzestnym musi pozostać katolik.
Protestanci i anglikanie mogą pełnić jedynie funkcję świadka chrztu.
Czy rodzice bez ślubu mogą ochrzcić dziecko?
Tak, mogą. Jeśli tylko zgodzą się na chrzest, to proboszcz może udzielić zgody na godziwe nadanie sakramentu. Jeśli jednak katecheta dopatrzy się podejrzeń, że dziecko pomimo przyjęcia sakramentu nie będzie wychowywane zgodnie z wiarą katolicką, może odsunąć chrzest w czasie, aż do zbycia podejrzeń lub osiągnięcia dorosłości przez dziecko.
Dzieci znajdujące się w niebezpieczeństwie, także te pochodzące z rodziców niekatolickich, będzie "chrzczone nawet wbrew woli rodziców".
Elizabeth Taylor sławna amerykańska aktorka, siedmiokrotna żona i znana skandalista jest matką chrzestną dzieci Michaela Jacksona (Paris i Prince'a), a trudno uznać, że ktokolwiek z tej towarzyskiej śmietanki spełnił warunki kościoła katolickiego do bycia rodzicem chrzestnym.