Mimo już legendarnej skłonności do wtrącania się, setek dowcipów czy memów na temat teściowych, naukowcy przekonują, że to nie ona nie jest winna tych wszystkich konfliktów. Co więcej, nie chodzi także o trudny charakter synowej. Co więc sprawia, że iskrzy na linii teściowa-synowa? A no okazuje się, że… ewolucja.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Badacze postanowili sprawdzić, dlaczego teściowe i synowe nie potrafią się dogadać.
Wykluczając trudny charakter pań, doszli do wniosku, że wszystkiemu winna jest ewolucja.
Naukowcy postanowili się przyjrzeć szeroko pojętym relacjom między osobami, które nie są genetycznymi krewnymi, ale są ze sobą spowinowacone. W badaniu wzięło udział 308 osób, a każda z nich odpowiedziała na pytania dotyczące m.in. przyczyn kłótni z rodzicami i teściami. Ankietowani także oceniali stopień współpracy w skali od jednego do siedmiu. W ten sposób naukowcy zebrali dane na temat więzi, współpracy i konfliktów.
Na podstawie zebranych danych naukowcy obliczyli, ile interakcji z bezpośrednią rodziną, a ile z teściami, spowodowało konflikt. Badanie wykazało, że zarówno panie, jak i panowie, częściej popadają w konflikt z teściowymi (44 proc.) niż z własnymi matkami (39 proc.). Matki zaznaczyły, że także gorzej dogadują się z synowymi (18 proc.) niż z córkami (17 proc.). Panie przyznały, że spory najczęściej dotyczą sposobu wychowywania dzieci, wydawania pieniędzy, czy zajmowania się domem.
Dlaczego nie mogą się dogadać?
Zadaniem naukowców do konfliktów dochodzi za sprawą czynników ewolucyjnych. Jak tłumaczą, każdy z nas "podświadomie działa w interesie swoich genetycznych krewnych". Dlatego szybciej będziemy się zgadzać z własnymi rodzicami niż z teściami, z którymi nie jesteśmy spokrewnieni. Dodatkowo sprawę utrudnia fakt, że na relację z teściami nie decydujemy się świadomie. Można nawet rzec, że są niejako "skutkiem ubocznym" małżeństwa, a w innej sytuacji prawdopodobnie nigdy byśmy nie weszli z nimi w bliższą relację.
Badanie "Konflikt teściowej z synową: perspektywa ewolucyjna i raport z danych empirycznych ze Stanów Zjednoczonych" opublikowano w czasopiśmie Evolutionary Psychological Science.